2011.12.25 Muzeum Ks. Adama Kozłowieckiego Huta Komorowska – Fragment programu „Aktualności” TVP Rzeszów 25.12.2011

Info, video – TVP Rzeszów
Fundacja „Serce bez granic” chce odbudować rodzinny pałac kardynała Adama Kozłowieckiego
20:04, 25.12.2011

Kapłan przez lata był misjonarzem w Afryce, pierwszym arcybiskupem Lusaki. Zasłynął z szerzenia wiary, edukacji i pomocy mieszkańcom Czarnego Lądu. Fundacja chce by Pałac Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej stał się ośrodkiem misyjnym i międzynarodowym centrum ekumenicznym.

      Książę Kościoła – tak nazywany był wysoko urodzony polski kardynał. Znał aż 10 języków i pięciu papieży. Większość życia spędził na Czarnym Lądzie.
Ten wielki kapłan urodził się w Hucie Komorowskiej. Jeszcze rok temu oficyna , która zachowała się z jego rodzinnego majątku stała w ruinie. Ale dziś ten sam obiekt został odrestaurowany i jest muzeum księdza kardynała , w którym działa Fundacja „Serce bez granic”. Ta chce odtworzyć jeszcze pałac Kozłowieckich. Do rodzinnej miejscowości z Afryki dotarło mnóstwo pamiątek po wielkim kapłanie. Jest między innymi bogata korespondencja. Dziś stanowi ona kompendium wiedzy o kardynale. Gości muzeum, którzy zaglądają tu po raz pierwszy, życiorys tego niezwykłego człowieka wprawia w zdumienie. Jako niezwykle skromny kapłan nie lubił rozgłosu ani pochwał. Afryce służył z wielkim oddaniem. Choć misje te są niezwykle trudne. Adam był jednym z trojga dzieci znanej ziemiańskiej rodziny z Huty Komorowskiej. Przeszedł rygorystyczne wychowanie. Kształcony w Chyrowie i Poznaniu – sympatyk jezuitów – Bogu i ludziom postanowił poświęcić resztę życia. Przeżył piekło wojny i aż czterech obozów koncentracyjnych. Po wojnie trafił na misje do Afryki. W Zambii zakładał szkoły i szpitale. Był pierwszym arcybiskupem Lusaki. W tym kraju pracował 60 lat. Kościół i naród wiele mu zawdzięczają. Jako człowiek – był nad wyraz skromny. Miał przy tym ogromne poczucie humoru. Nawet w chwilach, gdy leżał w szpitalu po poważnym upadku. 2011 to rok Kardynała Kozłowiekciego w Diecezji Sandomierskiej. Ustanowiony w stulecie urodzin. Powołana w Sandomierzu Fundacja „Serce bez granic” robi wszystko, by kontynuować misyjne dzieła rodaka z Huty Komorowskiej. A reżyser głośnego filmu „Popiełuszko-wolność jest w nas” – Rafał Wieczyński – przygotowuje kolejny film fabularny. Właśnie o kapłanie z Podkarpacia. Bo taki życiorys zasługuje na fabułę.
Anna Tomczyk