2012.03.16 ,,Jak to ze lnem było”

                Hans Christian Andersen napisał bajkę o lnie: ,,Len zakwitł. Miał śliczne, niebieskie kwiatki, miękkie jak skrzydła motyla, ale jeszcze o wiele od nich delikatniejsze. Słońce świeciło na len, zraszały go deszczowe chmury, a sprawiało mu to taką samą przyjemność jak dzieciom, kiedy po umyciu całuje je matka; stają się wtedy o wiele ładniejsze. Tak też było i z lnem…”.

,,JAK TO ZE LNEM BYŁO” można było zobaczyć, posłuchać i posmakować w dniu 16 marca 2012r. (piątek), o godzinie 10.00 w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej. Ksiądz Kardynał zawsze powtarzał, że edukacja najmłodszego pokolenia jest bardzo ważna dla przyszłości Narodu. Dlatego też, oprócz wystawy o Kardynale Kozłowieckim i jego działalności misyjnej w Zambii, Muzeum prezentuje wystawy tymczasowe, które w sposób atrakcyjny uczą i bawią. W świat sprzed 100 lat mogli przenieść się uczestnicy wernisażu, dzięki zebranym eksponatom pochodzącym ze zbiorów prywatnych Pani Marii Wojnas, Pani Zofii Cebuli z Koła Gospodyń Wiejskich w Hucie Komorowskiej i archiwum Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Kardynała A. Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej.
Wystawa została zorganizowana przez Fundację im. Ks. Kard. Adama Kozłowieckiego ,,Serce bez granic” oraz wcześniej wspomnianą szkołę podstawową przy współpracy z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Aranżacja plastyczna wystawy została przygotowana wraz z opracowaniem graficznym przez Panie Barbarę Paszkowską i Krystynę Serafin (PSP w Hucie Komorowskiej) i pracowników Muzeum Kardynała A. Kozłowieckiego SJ.
Nietypowe otwarcie wystawy rozpoczął film pt. ,,Len”, który dzięki Pani Jolancie Dragan, Kustoszowi Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, był doskonałym początkiem dla wystawy. Pani Jolanta Dragan w bardzo ciekawy i interesujący sposób opowiadała jak to ze lnem było. Razem z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich z Huty Komorowskiej prezentowane były kolejne narzędzia do obróbki lnu i związane z nimi czynności. Wystawa składa się z trzech części: multimedialnej, warsztatowej i krawieckiej. W tej ostatniej można podziwiać wyroby i dzieła lniane, które
powstały na przestrzeni lat. Wszyscy wsłuchani w historię mogli kosztować pysznego chlebka z ziarnami siemienia lnianego z Piekarni Bożeny i Józefa Magda ze Świerczowa.
Wystawa została oficjalne otwarta przez Wójta Gminy Majdan Królewski p. Jerzego Wilka w obecności Przewodniczącego Rady Gminy p. Bogusława Godka
, oraz Sekretarza Fundacji
p. Dariusza Bździkota i Członka Zarządu Fundacji p. Annę Filę. Podczas otwarcia padło wiele ciepłych słów i gratulacji ze strony zaproszonych gości. Fundacja, jak podkreślał p. Dariusz Bździkot, już dziś
zaprasza przedstawicieli wszystkich szkół z Gminy Majdan Królewski do wyjazdu na kolejną wystawę poświęconą Kardynałowi pt. ,,Z otwartymi dłońmi – w drodze do pojednania” w dniu 11 kwietnia 2012r. do Sejmu RP w Warszawie.
Patronat medialny nad wystawą objęły następujące media: Korso Kolbuszowskie, Radio Leliwa, Radio ,,Via” i strona internetowa majdankrolewski.eu, za co bardzo dziękujemy.

Kliknij na zdjęcie, by zobaczyć więcej (62 zdjęcia)