2012.08.10 Otwarcie wystawy haftów gobelinowych w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ

            Haft gobelinowy na kanwie znany był już w Europie od czasów późnego średniowiecza. Jest to stara i żmudna metoda hafciarska, dzięki której powstają wspaniałe gobeliny, kunsztowne pokrycia na meble, a także unikalne kartki świąteczne. Haft ten stanowi nieodłączną część twórczości Pani Teresy Śnieżek, której prace po raz pierwszy mieliśmy przyjemność oglądać 10 sierpnia 2012 roku w Galerii Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej. Wernisaż rozpoczął się o 19.15 uroczystym powitaniem gości i przemówieniem Dyrektora Muzeum Pana Bogdana Romaniuka oraz Kustosza Muzeum Pani Katarzyny Cesarz. W dalszej kolejności głos zabrała sama artystka Pani Teresa Śnieżek, która była nieznacznie zawstydzona tak liczną grupą przybyłych. Swoją obecnością zaszczycił nas także Sekretarz Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” w Hucie Komorowskiej Pan Dariusz Bździkot.

            Sztuka haftowania od wielu lat obecna była w domu rodzinnym Pani Teresy Śnieżek. Werynia, mała wieś niedaleko Kolbuszowej, stała się kolebką jej artystycznych dążeń. Już prawie od dziesięciu lat zajmuje się tam haftem gobelinowym, który stał się jej pasją i sposobem na odprężenie po ciężkim dniu pracy.

            Wystawa przedstawia prace wykonane dla dzieci, rodziny i jej przyjaciół w latach 2000- 2012. Oprócz licznych dzieł o tematyce religijnej np., „Całun Turyński” lub „ Ikona św. Rodziny” zobaczyć możemy prace wzorowane na malarzach o ogromnej renomie, takich jak Claude Monet lub Vincent van Goch.

             Ekspozycję będzie można oglądnąć do 31 sierpnia 2012 roku.

            Życzymy Pani Teresie Śnieżek pełnej sukcesów pracy i wyrażamy podziw dla jej działalności artystycznej. Ponadto wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia jej dalszej pracy artystycznej.

Tekst: Angelina Serafin

Kliknij na zdjęcie, by zobaczyć więcej…