2013.02.16 Warsztaty edukacyjne o Zambii w Muzeum Kardynała Kozłowieckiego

Warsztaty edukacyjne o Zambii
w Muzeum Kardynała Kozłowieckiego

               W sobotę 16 lutego – podczas trwających w tym czasie ferii zimowych – odbyły się w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej warsztaty edukacyjne o Zambii, gdzie Kardynał Kozłowieckie pracował jako misjonarz. Warsztatom towarzyszyła wystawa pt. „Afryka usłyszana”, będąca zbiorem fotografii wykonanych przez pracowników międzynarodowych organizacji pozarządowych, wolontariuszy, podróżników. Motywem przewodnim wystawy są dźwięki Afryki. Każde ze zdjęć opowiada inną historię mieszkańców Sudanu, Ugandy, Mali, Togo, Tanzanii, Zambii, Burundi, Rwandy i Kenii. Prezentacja wspomnianej wystawy była możliwa dzięki uprzejmości Fundacji „Usłyszeć Afrykę.”

               Warsztaty w Muzeum poprowadziła Justyna Niepokój ze Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Kuźnia” z Kolbuszowej. Zajęcia rozpoczęły się o godz. 10:00, ich uczestnikami byli nauczyciele z lokalnych szkół, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o samej Afryce i poznać techniki prezentacji informacji z nią związanych swoim podopiecznym.

 

W ramach „warsztatów edukacyjnych”, niżej zamieszczamy podstawowe informacje o Zambii:

               Zambia jest jednym z państw Afryki Południowej. Graniczy m.in. z Kongo, Angolą, Tanzanią i Zimbabwe. Kraj nazywany jest przez niektórych „krainą wodospadów” ze względu na liczne malownicze, przepiękne wodospady. Od II poł. XIX wieku Zambia była odwiedzana przez Europejczyków – misjonarzy, handlarzy i odkrywców. Jej rozwój związany był głównie z czasem kolonialnej ekspansji Brytyjczyków. W 1964 roku Zambia odzyskała niepodległość i od tamtego czasu jest wolną republiką.

Kliknij na zdjęcie, by zobaczyć galerię zdjęć…

Język urzędowy: angielski, powierzchnia: 752 614 km² (ponad dwukrotnie większa od Polski), stolica: Lusaka, prezydent: Michael Sata, jednostka monetarna: kwacha (ZMK), gęstość zaludnienia: 17,4 osób/km², strefa czasowa: UTC + 2.

Plik:Coat of Arms of Zambia.svg

Herb Zambii wraz z dewizą One Zambia, One Nation (z ang.: Jedna Zambia, Jeden Naród).

 

Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ