2013.05.22 Dzień polsko-afrykański w Sejmie RP z udziałem przedstawicieli Fundacji

Dzień polsko – afrykański w Sejmie RP z udziałem przedstawicieli Fundacji

W środę, 22.05.2013 r. w Sejmie RP odbył się dzień polsko-afrykański, którego celem było promowanie współpracy między Polską a Afryką. W polskim parlamencie taka impreza odbyła się po raz pierwszy. Dzień afrykański zorganizowali: Parlamentarny Zespół ds. Afryki oraz łódzki Instytut Afrykański. Szefem obu jest poseł John Godson, który aktywnie działa na rzecz współpracy polsko-afrykańskiej. Współorganizatorem spotkania był również poseł zambijskiego pochodzenia Killion Munyama – wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Afryki.

Wśród zaproszonych ponad 500 gości, afrykańskich dyplomatów, parlamentarzystów, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się promowaniem dobrych stosunków między Polską a krajami afrykańskimi nie zabrakło również przedstawicieli Ziemi Kolbuszowskiej. W gronie zaproszonych gości reprezentujących organizacje pozarządowe byli Bogdan Romaniuk oraz Dariusz Bździkot – przedstawiciele Fundacji im Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”, której Patron przez ponad 60 lat pracował jako misjonarz w Zambii. Na uwagę zasługuje fakt, iż wśród przedstawicieli świata biznesu obok takich potentatów jak Jan Kulczyk, biznes kolbuszowski reprezentowali prezesi Firm: SOTER oraz MAKRO.

Wśród wielu mówców, Killion Munyama poinformował, że w 2011 roku wartość wszystkich inwestycji zagranicznych w Afryce przekroczyła 569 miliardów dolarów. Ponadto zwrócił uwagę na fakt, iż takie spotkania dla przedsiębiorców działających lub wkraczających na afrykańskie rynki  mają bardzo ważne  znaczenie. Poseł podkreślił również, że kontakty zacieśniają się także na szczeblu pozarządowym. Na uwagę zasługuje fakt, iż Killion Munyama jest związany stałą współpracą z Fundacją „Serce bez granic”, czego dowodem jest jego pomoc w realizacji wielu projektów Fundacji, a także częste wizyty w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej. Wśród przyjaciół Fundacji na spotkaniu nie zabrakło również Pani Maryli Ogonowskiej-Wiśniewskiej, Konsul Honorowego RP w Zambii, oraz Pana Jana Wielińskiegowieloletniego ambasadora RP na kraje afrykańskie, członka Rady Programowej Fundacji.

Jak stwierdził Jan Kulczyk: „Afryka ma wszystko, czego potrzebuje Europa. I to tuż pod nosem, bo podróżując tam nie zmieniamy praktycznie strefy czasowej. Widać ogromne możliwości wzrostu, cywilizujące się gospodarki, setki milionów konsumentów, kapitał ludzki, infrastrukturalną pustynię i surowcowe El Dorado… Ale nie mamy odwagi zmierzyć się z tym wyzwaniem! A przecież partnerskie połączenie Afryki – z jej surowcami czy zasobami ludzkimi – oraz europejskiego kapitału i doświadczeń z okresu transformacji daje szansę aby stworzyć siłę i przeciwwagę dla coraz bardziej konkurencyjnych gospodarek Chin, Brazylii czy Turcji. Tu tkwi szansa dla polskiego biznesu. Naszym wielkim atutem pozostaje fakt, że nie mamy kolonialnej przeszłości, że szanujemy prawo do współposiadania, współzarządzania i dzielenia się zyskami…”. Trudno się z takimi argumentami nie zgodzić. I tym bardziej cieszy fakt, że w tak ważnym spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele organizacji i instytucji, które mają przypominać i propagować duchowość i misyjne zaangażowanie takich wielkich Polaków jak chociażby nasz wielki rodak Kardynał Adam Kozłowiecki SJ.

Dariusz Bździkot

Kliknij na zdjęcie, by zobaczyć więcej…