2013.08.30 Zambia: Zmarł Kardynał Mazombwe

Po dwóch latach walki z nowotworem, 30 sierpnia br., zmarł w szpitalu w Lusace Kardynał Medardo Joseph Mazombwe. Miał 82 lata. Był pierwszym pochodzącym z Zambii hierarchą, który został podniesiony do godności kardynalskiej. Nominację od Benedykta XVI otrzymał w 2010 roku, już jako emerytowany arcybiskup Lusaki.

Kardynał Mazombwe trzykrotnie był przewodniczącym zambijskiego episkopatu. Pełnił też funkcję szefa Stowarzyszenia Członków Episkopatów Afryki Wschodniej (AMECEA). Znany był z licznych inicjatyw duszpasterskich, dzięki którym bardzo rozwinął się Kościół lokalny. Niestrudzone zaangażowanie Kardynała Medardo Josepha Mazombwe w głoszenie Ewangelii na terenie Afryki i w pracę na rzecz ubogich przypomniał w telegramie kondolencyjnym Papież Franciszek.

Zmarłego purpurata wspomina ks. Klaus Cieszyński SJ, wieloletni misjonarz w Zambii: „Kardynał Mazombwe poznałem w 1969 r. jako student tutejszego uniwersytetu. Nawet nie skończył studiów, gdy został biskupem. Pracował w diecezji Chipata, a później w diecezji Lusaka. Spotykałem go, bo często odwiedzał staruszków i chorych. Cały czas był aktywnym duszpasterzem. Szczerze mogę powiedzieć, że to był najlepszy biskup Lusaki. Przede wszystkim dlatego, że opiekował się młodymi księżmi. Miał z nimi osobisty kontakt. Inni przed nim bali się. Jak wszędzie na świecie uciekali przed problemami i przed odpowiedzialnością. On z nimi rozmawiał, był z nimi, odwiedzał ich. Oni czuli, że mają ojca, to było chyba najważniejsze. Diecezja rozwinęła się wspaniale. Kardynał nie tylko wybudował katedrę, ale przede wszystkim dbał o rozwój duchowych swoich wiernych” – powiedział ks. Cieszyński.

Tekst pochodzi ze strony Radia Watykańskiego http://pl.radiovaticana.va/news/2013/08/30/zambia:_zmar%C5%82_kard._mazombwe/pol-724196

 

 

Pogrzeb odbędzie się 3 września (wtorek) o godz. 9:00 w Katedrze Dzieciątka Jezus w Lusace.

Kardynał Medardo Joseph Mazombwe jako pierwszy otrzymał przyznawaną przez Kapitułę Fundacji Statuetkę „Serce bez granic” im. Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ. Reprezentował także Kościół w Zambii podczas uroczystego otwarcia Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej w dniu 25 września 2011 roku.

Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.  

Bp Edward Frankowski wraz z całym Zarządem Fundacji
 im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”