Zapowiedź: 2013.10.21 – Otwarcie wystawy „Z otwartymi dłońmi” w Lusace, Zambia

 

 

 

Wystawa zostanie otwarta w dniu 21 października br. w Muzeum Narodowym w Lusace w Zambii. Jest to przedsięwzięcie mające na celu kultywowanie pamięci o Kardynale Adamie Kozłowieckim SJ, byłym więźniu nazistowskich obozów zagłady, który całe swoje dorosłe życie poświęcił służbie drugiemu człowiekowi. Polski jezuita wywodzący się z Huty Komorowskiej na Podkarpaciu przez 61 lat pracował jako misjonarz w Afryce, z ogromnymi sukcesami pełniąc swą misję najpierw w Rodezji Północnej, później w niepodległej Zambii. Za swoje wybitne zasługi został uhonorowany wysokimi odznaczeniami polskimi (Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Komandorski Orderu Zasługi), zambijskimi (Order Wolności) i francuską Legią Honorową.

Tematem wystawy „Z otwartymi dłońmi” jest życie i dzieło Kardynała Kozłowieckiego w Afryce. Jest to spotkanie z człowiekiem wszechstronnie wykształconym, znającym dziewięć języków, wychowanym w szacunku dla tradycji i w zamiłowaniu do pracy. Z osobą niezwykle serdeczną, bezpośrednią, promieniującą dobrocią i życzliwością. Z kochającym świat i ludzi wielkim misjonarzem, obrońcą praw człowieka i orędownikiem niepodległości narodów Afryki.

Na potrzeby prezentacji ekspozycji w Zambii, dotychczasowa wystawa została rozbudowana i uzupełniona o sprzęt multimedialny. W skład wystawy – oprócz plansz ekspozycyjnych rozmieszczonych na stelażach – wchodzą m.in.: piramidy holograficzne – wirtualne eksponaty, monitory LCD i monitory dotykowe. „Z otwartymi dłońmi” to wystawa interdyscyplinarna, interaktywna, wyróżniająca się innowacyjnością oraz wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

 

Partnerzy Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” w organizacji wystawy:

– Ambasada RP w Pretorii

– Honorowy Konsulat Generalny RP w Lusace

– Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

– Mennica Polska S.A.

– Muzeum Narodowe w Lusace

– Województwo Podkarpackie

– Powiat Kolbuszowski

– Gmina Majdan Królewski

 

Wystawa została objęta honorowym patronatem przez Prezydenta Republiki Zambii, Pana Michaela Satę.