2013.12.13 Pociąg „Kardynał Adam Kozłowiecki” powitany w Rzeszowie

2013.12.13 Pociąg „Kardynał Adam Kozłowiecki” powitany w Rzeszowie

Kliknij na zdjęcie, by zobaczyć więcej…

W Rzeszowie uroczyście przekazano dziś do użytku nowy pociąg im. Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ. Od 15 grudnia trójczłonowy elektryczny zespół trakcyjny będzie kursował na trasie Dębica – Rzeszów – Przemyśl.

Jest to pierwszy z nowoczesnych szynobusów zakupionych przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Trójczłonowy zespół trakcyjny z napędem elektrycznym wyprodukowany przez nowosądecką firmę Newag będzie kursował od zachodniej do wschodniej granicy Podkarpacia, na trasie Dębica – Rzeszów – Przemyśl.

Szynobus będzie nosił imię kard. Kozłowieckiego, który pochodził z Huty Komorowskiej. O nadanie szynobusowi imienia wywodzącego się z Podkarpacia kardynała zwróciła się do zarządu województwa Fundacja ks. kard. Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”.

– Tym sposobem chcemy promować samą postać kardynała, a także misje, którym poświęcił całe swoje życie. Po odznaczeniu Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego, jakie przyznano kard. Kozłowieckiemu w 2011 r., będzie to kolejny element doceniający osobę i dzieło tego wielkiego kapłana, misjonarza. Mam nadzieję, że nazwa zainspiruje podróżnych do odwiedzenia Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej – podkreśla w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Bogdan Romaniuk, członek zarządu województwa podkarpackiego oraz jeden z fundatorów Fundacji im. ks. kard. Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”.

Uroczyście zaprezentowany dzisiaj w Rzeszowie szynobus w niebiesko-zielonych barwach, nawiązujących do logo Podkarpacia, posiada także herb kard. Kozłowieckiego. Szynobus kosztował 16,2 mln zł, a jego zakup został sfinansowany w ramach Funduszu Kolejowego oraz ze środków rezerwy celowej.

Może rozwijać prędkość 160 km na godzinę, posiada 320 miejsc dla pasażerów, miejsce dla podróżnych z większym bagażem. Ponadto został wyposażony w klimatyzację i system monitoringu oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, automaty biletowe, a dzięki sieci Wi-Fi posiada także dostęp do internetu. Samorząd Podkarpacia zakupił łącznie 7 nowoczesnych pociągów za sumę 100 mln złotych. Wszystkie mają dotrzeć na Podkarpacie do 2015 roku.

Info: Nasz Dziennik