W dniach 10-12 kwietnia br. odbyło się szkolenie dla nauczycieli ze szkół podstawowych, które zostały zakwalifikowane do Projektu „Misja Przyroda – edukacja przyrodnicza w Parkach Narodowych”. Przypomnijmy, iż projekt realizowany jest w partnerstwie z Fundacją Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W jego tegorocznej edycji udział wezmą uczniowie pięciu podkarpackich szkół podstawowych (koordynatorem i współorganizatorem projektu na Podkarpaciu jest Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”). Równolegle projekt jest także realizowany na terenie Małopolski, a za jego koordynację odpowiada Fundacja Partnerstwo dla Środowiska.
Jeśli chodzi o uczestników z Podkarpacia, będą to uczniowie klas IV-VI: Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Krempnej (gmina Krempna), Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Jeżowem Centrum (gmina Jeżowe), Szkoły Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego w Hyżnem (gmina Hyżne), Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej (gmina Majdan Królewski) oraz Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Sokolnikach (gmina Gorzyce). Wyjazdy uczniów z podkarpackich szkół do Parków Narodowych zaplanowano na maj i czerwiec br.
Trzydniowe szkolenie dla nauczycieli, przygotowujące do wyjazdu na „Zielone Szkoły”, prowadziły osoby, które są autorami fazy pilotażowej projektu: Pan Andrzej Biderman (przyrodnik i edukator, były pracownik edukacyjny Ojcowskiego Parku Narodowego, obecnie związany z Federacją Inicjatyw Oświatowych), Pan Krzysztof Lipiński (Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej), Pani Beata Kunc (Fundacja Partnerstwo dla Środowiska) oraz Pan Marcin Guzik (pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego).
Poniżej prezentujemy fotorelację z odbytego szkolenia:
I. Bieg terenowy (prowadzący: Magdalena Kuś, Magurski Park Narodowy)
Odprawa przed wyjściem w teren
Bieg terenowy – na trasie zostały ukryte „skrytki”, a w nich dalsze wskazówki.
Tutaj: Pierwsza skrytka ukryta na terenie dawnego cmentarza łemkowskiego, u wejścia do nieistniejącej już cerkwi (Magurski Park Narodowy, miejscowość o nazwie Żydowskie).
Bieg terenowy – punkt nr 2
Bieg terenowy (łąka na terenie Magurskiego Parku Narodowego)
Bieg terenowy – punkt nr 3
Panorama
Rzeczka na terenie Magurskiego Parku Narodowego
O tej porze kwitną pierwiosnki
II. Warsztaty w Ośrodku Edukacyjnym Magurskiego Parku Narodowego – podsumowanie biegu terenowego (prowadzący: Andrzej Biderman)
III. Zajęcia w terenie – budujemy swój Park Narodowy (prowadzący: Marcin Guzik, Tatrzański Park Narodowy)
Ojcowski Park Narodowy zbudowany z kamieni i gałęzi
Tatrzański Park Narodowy (jako materiał wykorzystano śmieci, aby zwrócić uwagę na problem zaśmiecania Parku przez turystów)
Bieszczadzki Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy
IV. Warsztaty w terenie (prowadzący: Marcin Guzik, Tatrzański Park Narodowy
„Poznajemy zapachy natury” (w kubeczkach trawa, liście, sosnowe igły, pokrzywy, żywica)
„Kolory natury” – zajęcia miały zwrócić uwagę uczestników na to, że zwykle nie dostrzegamy otaczających nas barw (tak naprawdę otacza nas mnóstwo kolorów)
Zofia Sumara
Projekt jest zainicjowany i wspófinansowany ze środków
Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej