„Misja Przyroda” – (foto)relacja ze szkolenia dla nauczycieli w dniach 10-12.04.2014, Krempna (Magurski Park Narodowy)

W dniach 10-12 kwietnia br. odbyło się szkolenie dla nauczycieli ze szkół podstawowych, które zostały zakwalifikowane do Projektu „Misja Przyroda – edukacja przyrodnicza w Parkach Narodowych”. Przypomnijmy, iż projekt realizowany jest w partnerstwie z Fundacją Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W jego tegorocznej edycji udział wezmą uczniowie pięciu podkarpackich szkół podstawowych (koordynatorem i współorganizatorem projektu na Podkarpaciu jest Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”). Równolegle projekt jest także realizowany na terenie Małopolski, a za jego koordynację odpowiada Fundacja Partnerstwo dla Środowiska.

Jeśli chodzi o uczestników z Podkarpacia, będą to uczniowie klas IV-VI: Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Krempnej (gmina Krempna), Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Jeżowem Centrum (gmina Jeżowe), Szkoły Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego w Hyżnem (gmina Hyżne), Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej (gmina Majdan Królewski) oraz Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Sokolnikach (gmina Gorzyce). Wyjazdy uczniów z podkarpackich szkół do Parków Narodowych zaplanowano na maj i czerwiec br.

Trzydniowe szkolenie dla nauczycieli, przygotowujące do wyjazdu na „Zielone Szkoły”, prowadziły osoby, które są autorami fazy pilotażowej projektu: Pan Andrzej Biderman (przyrodnik i edukator, były pracownik edukacyjny Ojcowskiego Parku Narodowego, obecnie związany z Federacją Inicjatyw Oświatowych), Pan Krzysztof Lipiński (Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej), Pani Beata Kunc (Fundacja Partnerstwo dla Środowiska) oraz Pan Marcin Guzik (pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego).

Poniżej prezentujemy fotorelację z odbytego szkolenia:

 

I. Bieg terenowy (prowadzący: Magdalena Kuś, Magurski Park Narodowy)

Odprawa przed wyjściem w teren

Bieg terenowy - odprawa

 

Bieg terenowy – na trasie zostały ukryte „skrytki”, a w nich dalsze wskazówki.
Tutaj: Pierwsza skrytka ukryta na terenie dawnego cmentarza łemkowskiego, u wejścia do nieistniejącej już cerkwi (Magurski Park Narodowy, miejscowość o nazwie Żydowskie).

 

Pierwsza skrytka

 

Bieg terenowy – punkt nr 2

Skrytka nr 2

 

Bieg terenowy (łąka na terenie Magurskiego Parku Narodowego)

Cmentarz łemkowski

 

Bieg terenowy – punkt nr 3

Skrytka nr 3

 

Panorama

Panorama

 

 Rzeczka na terenie Magurskiego Parku Narodowego

Rzeczka w MPN

 

O tej porze kwitną pierwiosnki

Pierwiosnek

 

 

II. Warsztaty w Ośrodku Edukacyjnym Magurskiego Parku Narodowego – podsumowanie biegu terenowego (prowadzący: Andrzej Biderman)

 Warsztaty w Ośrodku Edukacyjnym

 

Warsztaty 2

 

Warsztaty 3

 

Warsztaty 4

 

III. Zajęcia w terenie – budujemy swój Park Narodowy (prowadzący: Marcin Guzik, Tatrzański Park Narodowy)

Ojcowski Park Narodowy zbudowany z kamieni i gałęzi

Budujemy Ojcowski PN

 

Tatrzański Park Narodowy (jako materiał wykorzystano śmieci, aby zwrócić uwagę na problem zaśmiecania Parku przez turystów)

Budujemy Tatrzański PN

 

Bieszczadzki Park Narodowy

Budujemy Bieszczadzki PN

 

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański PN

 

 

IV. Warsztaty w terenie (prowadzący: Marcin Guzik, Tatrzański Park Narodowy

„Poznajemy zapachy natury” (w kubeczkach trawa, liście, sosnowe igły, pokrzywy, żywica)

Warsztaty w terenie

 

„Kolory natury” – zajęcia miały zwrócić uwagę uczestników na to, że zwykle nie dostrzegamy otaczających nas barw (tak naprawdę otacza nas mnóstwo kolorów)

Kolory natury

 

Zofia Sumara

 

 

Logo - Europejski Fundusz Rozowju Wsi Polskiej

Projekt jest zainicjowany i wspófinansowany ze środków
Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej