Ks. Franciszek Woda SJ, misjonarz pracujący w Zambii, odebrał Statuetkę „Serce bez granic” im. Kard. Kozłowieckiego

W poniedziałek 21 lipca w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej odbyła się niezwykła uroczystość. Zasłużony misjonarz jezuita, 88-letni Ks. Franciszek Woda odebrał z rąk Bp Edwarda Frankowskiego – Prezesa Zarządu Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” i Dariusza Bździkota – Dyrektora Muzeum, wyjątkowe wyróżnienie, Statuetkę im. Kard. Kozłowieckiego.

Była to uroczystość szczególna, ponieważ Ks. Franciszek znał osobiście Patrona Fundacji – Adam Kozłowiecki był niejako pośrednikiem w powołaniu misyjnym Ks. Wody. To właśnie on zachęcił tegorocznego Laureata Statuetki do wyjazdu na misje do Rodezji Północnej, dzisiejszej Zambii.

Ks. Woda to dziewiąty laureat nagrody, którą Kapituła Fundacji „Serce bez granic” przyznaje od 2011 roku osobom zasłużonym dla misji. Wśród uhonorowanych statuetką znalazły się do tej pory zarówno osoby świeckie jak i duchowni.

Poniedziałkowa uroczystość zgromadziła misjonarzy, przedstawicieli Zakonu Towarzystwa Jezusowego – współbraci Ks. Franciszka, władz samorządowych, instytucji, Zarządu Fundacji „Serce bez granic”, mediów oraz okolicznych mieszkańców, którzy chcieli uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu, związanym z ich wielce zasłużonym Rodakiem, pochodzącym z Huty Komorowskiej na Podkarpaciu, Kardynałem Adamem Kozłowieckim SJ. Wśród zgromadzonych gości obecni byli m.in.: jezuici z Krakowa – Ks. dr Stanisław Cieślak i Ks. Jakub Rostworowski, misjonarz; s. Marcela Deptuła pracująca na misji w Zambii, która znała Kard. Kozłowieckiego, Bogdan Romaniuk – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego a zarazem jeden z Fundatorów Fundacji „Serce bez granic”, Rafał Wieczyński – twórca filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, obecnie pracujący nad filmem dokumentalnym o Kard. Kozłowieckim, Krystyna Wróblewska – Dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Mieczysław Burek – Przewodniczący Rady Powiatu Kolbuszowskiego, Jerzy Wilk – Wójt Gminy Majdan Królewski oraz Ks. Daniel Koryciński – Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Sandomierskiej.

Ks. Woda przemawiając do zgromadzonych na uroczystości podkreślił, że każda praca – nie tylko praca misjonarza – to służba. Służba na rzecz drugiego człowieka. Będąc skromnym, pokornym kapłanem, wahał się z podjęciem decyzji o przyjęciu statuetki. Jak sam przyznał, czuł się jednak zobowiązany do przyjęcia tego wyróżnienia, mając na względzie osobę Kard. Kozłowieckiego. Powiedział także, że nie żałuje decyzji o wyjeździe na misje i – mając 88 lat – za kilka dni powróci do Zambii, aby kontynuować pracę nauczyciela w katolickiej szkole na terenie jednej z misji.

Wprowadzeniem do poniedziałkowych uroczystości wręczenia Statuetki „Serce bez granic” była Msza św., odprawiona w niedzielę 20 lipca w kościele parafialnym w Hucie Komorowskiej, którą koncelebrował Bp Edward Frankowski oraz Ks. Franciszek Woda.

Do tej pory tym szczególnym wyróżnieniem, jakim jest Statuetka „ZASŁUŻONY DLA MISJI – SERCE BEZ GRANIC”, uhonorowanych zostało ośmiu laureatów, wśród nich: śp. Kardynał Medardo Joseph Mazombwe z Zambii, Bp Krzysztof Nitkiewicz – Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, Ks. prof. dr hab. Ludwik Grzebień SJ – były Rektor Akademii „Ignatianum” w Krakowie, Ks. prał Wacław Kuflewski – misjonarz, inicjator powołania i pierwszy Dyrektor Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, dr Wanda Błeńska – polska lekarka i misjonarka nazywana „Matką Trędowatych”, Jan Wieliński – były, wieloletni Ambasador Polski w Zimbabwe, Arcybiskup Telesphore Mpundu – Arcybiskup Metropolita Lusaki, były Przewodniczący Konferencji Biskupów Zambii oraz s. Jolanta Bajak ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi, która pracuje w Domu Dziecka w Kasisi w Zambii.

Zobacz zdjęcia z uroczystości (fot. Robert Wilk)

Wręczenie Statuetki Ks. Woda

Ks. Franciszek Woda SJ otrzymuje Statuetkę „Serce bez granic” z rąk Bp Edwarda Frankowskiego