I Przegląd Filmów Misyjnych w Kinie Praha (Warszawa, 25-27 sierpnia 2014) z udziałem przedstawicieli Fundacji „Serce bez granic”

W Kinie Praha w Warszawie odbywa się „I Przegląd Filmów Misyjnych”. W dniach 25-27 sierpnia od godz. 18:30 Kino oferuje niezwykłe dokumenty o życiu i pracy polskich misjonarzy. W ramach „I Przeglądu Filmów Misyjnych” można zobaczyć 9 tytułów, których próżno szukać w repertuarach kin czy w telewizji. Dokumenty ukazują życie misjonarzy, którzy docierają z pomocą i swoją nauką do najdalszych zakątków Afryki i Ameryki Południowej. Po projekcjach organizatorzy zapraszają na dyskusję z autorami filmów oraz zaproszonymi gośćmi: misjonarzami, przedstawicielami MSZ oraz organizacji pozarządowych zajmujących się niesieniem pomocy najbiedniejszym w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. W poniedziałkowym pokazie filmowym (25.08.2014 r.), otwierającym „I Przegląd Filmów Misyjnych”, udział wzięli także przedstawiciele Zarządu Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” i Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej: Dariusz Bździkot, Elżbieta Szczur i Roman Gurdak. W dniu 25 sierpnia odbyło się także spotkanie przedstawicieli Fundacji i Muzeum w Kurii Diecezjalnej Diecezji Warszawsko-Praskiej, w którym udział wziął m.in. Ks. Marcin Iżycki – Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Ryszard Piasek – reżyser filmu „Kardynał w buszu”. Fundacja i Muzeum nawiązały współpracę, w ramach której w przyszłości odbędzie się w Muzeum spotkanie autorskie z Ryszardem Piaskiem.

Program  „I Przeglądu Filmów Misyjnych” (dzień I) – Najwięksi polscy misjonarze XX wieku:

Dokta”
Film opowiada o życiu i działalności polskiej lekarki w Ugandzie. Jest to życiowa auto-retrospekcja dr Wandy Błeńskiej (ur. 30 października 1911 roku), która przez 43 lata leczyła chorych – głównie na trąd, w dwóch ośrodkach medycznych w Bulubie i Nyandze.

Misjonarz” 

To opowieść o Ojcu Marianie Żelazku, werbiście (30 I 1918 – 30 IV 2006), który całe swoje życie poświęcił ubogim w Indiach, w słynnym mieście hinduistów  Puri w stanie Orissa.  W roku 2006 nominowany był do pokojowej nagrody Nobla.

„Kardynał w buszu”
To film o Kardynale Adamie Kozłowieckim SJ (1 IV 1911 – 28 IX 2007), który przez ponad 60 lat pracował jako misjonarz w różnych miejscach i na różnych stanowiskach w Zambii. Ksiądz Kardynał opowiada ze swadą o swoim życiu i różnych przygodach jakie spotykały go na afrykańskiej ziemi.

Zdjęcie grupowe

Od prawej: Dariusz Bździkot (Fundacja „Serce bez granic”), Elżbieta Szczur (Fundacja „Serce bez granic”), Ryszard Piasek z Małżonką (reżyser filmu „Kardynał w buszu”), Roman Gurdak (Fundacja „Serce bez granic”)