Statuetka „Serce bez granic” dla zasłużonego misjonarza, Ks. prałata Marcelego Prawicy z Zambii

 

Na obchody VII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ przybędzie z Zambii Ks. prałat Marceli Prawica – jeden z tegorocznych Laureatów Statuetki „Serce bez granic”. Ks. Prawica urodził się w 1939 r. w Warszawie, święcenia kapłańskie otrzymał w 1963 r. w Sandomierzu. W Polsce pracował w Szewnej koło Ostrowca Świętokrzyskiego oraz w Końskich (diec. radomska) i krótko w Skarżysku Kamiennej. Od 1971 r. posługuje poza Polską – kilka miesięcy spędził w Anglii, od początku 1972 r. przebywa w Zambii. Ks. prałat Marceli Prawica pracuje w misji Chingombe w Zambii i jest obecnie jednym z najstarszych kapłanów-misjonarzy – fideidonistów pracujących w Afryce. W ubiegłym roku Ks. Prawica obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa i 40-lecia pobytu na misji w Chingombe, przez wiele lat pracował także z Kard. Adamem Kozłowieckim SJ.

Statuetka „Zasłużony dla Misji – Serce bez Granic” zostanie wręczona Ks. prałatowi Prawicy w niedzielę 28 września 2014 r. podczas konferencji w ramach uroczystości centralnych VII Dni Kard. Kozłowieckiego.

 

 

Fundacja od 2011 roku przyznaje Statuetkę „Serce bez granic” im. Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ osobom duchownym i świeckim, zasłużonym dla misji.

Do tej pory wyróżnienie otrzymało 9 laureatów, w tym. m.in. Pani dr Wanda Błeńska, polska lekarka i misjonarka nazywana „Matką Trędowatych”, która przez ponad 40 lat leczyła chorych na trąd w Afryce; Ks. prał. Wacław Kuflewski, wieloletni misjonarz w Zambii, inicjator i pierwszy Dyrektor Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz s. Jolanta Bajak, która od wielu lat pracuje w sierocińcu w Zambii.

Pozostali laureaci to: Ks. Franciszek Woda, jezuita – misjonarz pracujący w Zambii; Kard. Medardo Joseph Mazombwe – były Metropolita Lusaki; Bp Krzysztof Nitkiewicz; Jan Wieliński – były Ambasador Polski w Zimbabwe; Ks. prof. dr hab. Ludwik Grzebień SJ – historyk, Rektor Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie w latach 2004-2010; Abp Telesphore George Mpundu – Metropolita Lusaki, były Przewodniczący Konferencji Biskupów Zambii.