Zmarła dr Wanda Błeńska – misjonarka świecka, Laureatka Statuetki „ZASŁUŻONY DLA MISJI – SERCE BEZ GRANIC” im. Kardynała Kozłowieckiego

W czwartek 27 listopada 2014 r. zmarła w Poznaniu w wieku 103 lat dr Wanda Błeńska – postać szczególna w historii polskich misjonarzy świeckich.

Urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W latach 1928-1934 studiowała na Uniwersytecie Poznańskim (Wydział Lekarski). Aktywnie działała w Związku Akademickich Kół Misyjnych i w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary w Poznaniu. Była także redaktorem „Annales Missiologicae”. W 1942 r. wstąpiła w szeregi Armii Krajowej. Po II wojnie światowej wyjechała do Niemiec, skąd udała się do Anglii. W 1950 r. przybyła do Ugandy i rozpoczęła pracę misyjno-lekarską.

„Dokta” – tak miejscowi nazywali dr Wandę Błeńską – w 1951 r. przybyła do Buluby i rozpoczęła służbę na rzecz trędowatych. W Bulubie zainicjowała kursy kształcące ochotników do pracy wśród chorych na trąd. Dodatkowo uczyła w szkołach pielęgniarskich w Rubaga, Mengo, Mulago, Nsambia, Kampala, Jinja, a także w Szkole Felczerskiej w Mbale. Wykładała na zajęciach dla personelu medycznego i pielęgniarskiego w różnych ośrodkach w Afryce oraz na Makerere University School of Medicine. W 1993 r. ośrodek „Buluba Leprosy Centre” nazwano jej imieniem – „The Wanda Błeńska Training Centre”. Jest to nowoczesne centrum lecznicze i szkoleniowe, które powstało dzięki niej, przekształcone z małej placówki prowadzonej początkowo przez irlandzkie siostry franciszkanki.

Papież Jan Paweł II określił dr Wandę Błeńską mianem „Ambasadorki Misyjnego Laikatu” i nadał jej najwyższe odznaczenie przyznawane osobom świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Pozostałe ordery i odznaczenia, jakie nadano dr Błeńskiej to: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Order Ecce Homo, Order Uśmiechu, Doktorat Honoris Causa Akademii Medycznej w Poznaniu. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania, gdzie działa Piątkowska Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej, a w Niepruszewie Zespół Szkolno-Przedszkolny jej imienia.

18 września 2012 r. dr Wanda Błeńska przyjęła Statuetkę „ZASŁUŻONY DLA MISJI – SERCE BEZ GRANIC” im. Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ.

 

Zarząd Fundacji
im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”
składa Rodzinie i Najbliższym śp. dr Wandy Błeńskiej
wyrazy głębokiego współczucia

 

Zdjęcie z Wandą Błeńską

 Spotkanie dr Wandy Błeńskiej z Kardynałem Adamem Kozłowieckim SJ
(drugi z prawej)
Fot. Archiwum Fundacji