Apel o pomoc w odnalezieniu ważnej pamiątki dotyczącej spotkania Prymasa Polski, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, z Kardynałem Adamem Kozłowieckim SJ i Arcybiskupem Lusaki

Muzeum i Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” zwracają się z prośbą do osób, które są w posiadaniu jakichkolwiek informacji o ważnej pamiątce dotyczącej spotkania Prymasa Polski, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, z Kardynałem Adamem Kozłowieckim SJ i Arcybiskupem Emanuelem Milingo z Zambii – pierścieni biskupich należących do Kardynała Wyszyńskiego i Arcybiskupa Milingo, połączonych obrączką, symbolu przyjaźni i więzi Kościoła w Polsce z Kościołem w Zambii.

Pierścienie z roku 1970

 

Historia poszukiwanych pierścieni:

Rok 1970. Kardynał Adam Kozłowiecki SJ, od 1946 roku pracujący na misji w Zambii, przybywa do Polski wraz z Arcybiskupem Emanuelem Milingo, Metropolitą Lusaki. Jest to wizyta szczególna, pierwsza oficjalna wizyta Adama Kozłowieckiego w Polsce od zakończenia II wojny światowej. W dniu 17 maja 1970 roku delegacja z Zambii zostaje przyjęta przez Prymasa Polski, Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wtedy to właśnie Arcybiskup Lusaki składa na ręce Prymasa Polski podziękowania za naszych misjonarzy, którzy od sześćdziesięciu lat pomagają organizować struktury kościelne w Zambii, chrystianizując ten kraj.

Pamiątką historycznego spotkania są dwa pierścienie biskupie połączone obrączką, symbolizujące więzi Kościoła w Polsce z młodym Kościołem w Zambii. Pierścienie należą do Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Arcybiskupa Emanuela Milingo. Zostają one złożone jako wotum w skarbcu Archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie, „aby po wsze czasy dawały świadectwo, że Naród Polski podzielił się wspaniałomyślnie klejnotem Wiary, wypróbowanej w doświadczeniach życiowych i szlifowanej w cierpieniu, z Czarnym Ludem Bożym Zambii”[1]. Niestety, na przestrzeni lat ślad po nich ginie i nie wiadomo, gdzie są obecnie przechowywane.

 

W maju 2015 roku będziemy przeżywać 45. rocznicę symbolicznych zaślubin Kościołów Polski i Zambii, wspominając spotkanie Prymasa Polski z Metropolitą Lusaki, oraz wkład Kardynała Kozłowieckiego w rozwój Kościoła w Zambii.

Już teraz zapraszamy do Muzeum w Hucie Komorowskiej, gdzie odbędzie się konferencja naukowa poświęcona obchodom wspomnianej rocznicy. Samo odnalezienie pierścieni będzie ważnym wydarzeniem – są one symbolem przyjaźni obu krajów, znakiem przypominającym o wkładzie Polski w rozwój Kościoła w Zambii, podkreślającym ważność posługi misyjnej.

Osoby posiadające jakiekolwiek informacje na temat opisanego wydarzenia, którego 45. rocznicę będziemy niebawem przeżywać, proszone są o kontakt z Fundacją im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”. Będziemy wdzięczni za wszelką pomoc.

 

Dane kontaktowe:

  • tel. +48 15 811 12 64
  • e-mail: fundacja@cardinalekozlowiecki.pl, muzeum@cardinalekozlowiecki.pl


[1] Z dekretu podpisanego w dniu 17 maja 1970 roku przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Arcybiskupa Lusaki.