„Spotkania w Muzeum”: 29 marca 2015 roku gościmy Rafała „Boni” Boniśniaka, lidera zespołu „NEW DAY”

Rafał Boniśniak

Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej zaprasza na spotkanie z Rafałem „Boni” Boniśniakiem, które odbędzie się 29 marca 2015 roku, tj. w Niedzielę Palmową, o godzinie 16.15 w ramach cyklu „Spotkania w Muzeum”.

Rafał „Boni” Boniśniak to perkusista, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Urodził się 21 lipca 1973 roku w Pile. Ukończył PSM I st. w Pile oraz PSM II st. w Toruniu, w klasie perkusji. Absolwent Akademii Bydgoskie. Jako perkusista na profesjonalnej scenie zadebiutował w 1992 roku. Od tego czasu współpracował z wieloma wybitnymi artystami. Występował na licznych festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Szwecji, Słowacji, Niemczech, na Litwie, w Kanadzie oraz w Zambii. W latach 1998-2002 współpracował jako perkusista z Tomaszem Kamińskim, z którym nagrał dwie płyty: „Małe Miłości” w 1999 roku, oraz „Anioły do mnie wysyłaj” w 2001 roku. Rok 2001/2002 przyniósł dwie solowe płyty inspirowane muzyką z Czarnego Lądu. Pierwsza nosi tytuł IMYIMBO SHAMEPASHI i została nagrana wspólnie z afrykańskimi bębniarzami, druga płyta – MADZI AMOYO powstała we współpracy z braćmi Sakala (The Sakala Brothers), będącymi legendą południowej Afryki. Rafał Boniśniak od kilku lat prowadzi także działalność edukacyjną, organizując warsztaty mistrzowskie gry na bębnach afrykańskich.

New Day – polski zespół wykonujący tak zwaną „muzykę dobrą”, zaliczaną do muzyki chrześcijańskiej; powstały w styczniu 2003 roku z inicjatywy Rafała Boniśniaka. Zespół w swojej twórczości wykorzystuje motywy zaczerpnięte z tradycyjnej muzyki afrykańskiej. New Day wystąpił między innymi na Song of Songs w Toruniu w latach 2003-2004, Festiwalu Muzyki Dobrej w Warszawie w latach 2004-2005, oraz Festiwalu Stróżów Poranka w latach 2004-2006 w Chorzowie. Podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii w 2005 roku wystąpili jako główni reprezentanci Polski. W latach 2003-2006 wokalistką zespołu była Viola Brzezińska, zespół funkcjonował wówczas pod nazwą Viola i New Day. Największą popularność zespołowi przyniosła ostatnia płyta, „Piątka”, z przebojem „Tacy sami jak my”.

W spotkaniu z Rafałem Boniśniakiem w dniu 29 marca udział weźmie Ricky-Lion, artysta pochodzący z Demokratycznej Republiki Kongo.

Na spotkanie zaprasza Bogdan Romaniuk, Dyrektor Muzeum.

 

 

Informacje o zespole New Day za: http://www.newday.com.pl/ oraz http://pl.wikipedia.org/wiki/New_Day

op. K. C.