W niedzielę 13 września w kameralnym gronie podczas VIII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ, odbył się II Przegląd Filmów Misyjnych. Podczas przeglądu mieliśmy możliwość, jedyną w swoim rodzaju, oglądnięcia archiwalnych filmów o. Stanisława Czapiewskiego SJ z lat 50/60 XX wieku. Filmy te, zostały jednorazowo wyświetlone w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ za zgodą ks. prof. Ludwika Grzebienia SJ i Pana Rafał Wieczyńskiego reżysera filmu dokumentalnego o Kardynale Adamie Kozłowieckim SJ, za co organizatorzy bardzo dziękują.
Podczas seansu mogliśmy zobaczyć m.in. filmy pt. ,,Wodospady Wiktorii”, Jezioro Karibu”, ,,Sierociniec Kasisi” i inne.
Ojciec Stanisław Czapiewski SJ, urodził się 14 maja 1911 r. w miejscowości Liniewo k. Kościerzyny. Mając 16 lat, zgłosił się do Towarzystwa Jezusowego i został przyjęty przez ówczesnego Prowincjała o. Józefa Sawickiego. Dnia 12 sierpnia 1927 r. rozpoczął nowicjat w Kaliszu i 13 sierpnia 1929 r. w Starej Wsi złożył pierwsze śluby zakonne. Humaniora odbywał w Starej Wsi, a następnie w Pińsku i tam zdał maturę w 1933 r. Studia filozoficzne w latach 1933-1936 odbył w Krakowie, a teologię studiował w Lublinie do wybuchu II wojny światowej. 15 czerwca 1941 r. jako młody kapłan został aresztowany przez Rosjan i zesłany na Syberię. 15 stycznia 1942 r. został zwolniony ze zsyłki i przedostał się do tworzonej w tym czasie Armii Polskiej. 5 marca 1942 r. otrzymał przydział do X Dywizji Piechoty, stacjonującej w Ługawoj (kilka godzin jazdy pociągiem na wschód od miasta Ariz w kierunku Ałma-Aty, pod chińską granicę). W wojskowym mundurze, z odznakami kapitana i z krzyżykiem kapelańskim, zaczął stawiać pierwsze kroki w wojskowym duszpasterstwie w 28. Pułku Piechoty. Przeszedł wtedy szlak przez Kazachstan i Środkowy Wschód do Bejrutu. Od maja 1944 r. był kapelanem Szkół Junackich i Młodszych Ochotniczek z przydziałem do 1. Junackiej Szkoły Mechanicznej w Tel-El-Kebir (Egipt). Okres czteroletniej opieki nad młodzieżą uratowaną z „nieludzkiej ziemi” uważał za ogromnie doniosłą życiową misję. Po ewakuacji szkół do Anglii w lipcu 1947 r. zwolnił się z Armii Polskiej i w kwietniu 1948 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych do Weston koło Bostonu, gdzie ukończył studia. W 1949/50 w Pamfred (Prowincja Nowej Anglii), odbył Trzecią Probację, a ostatnie śluby zakonne złożył 2 lutego 1952 r. w Chicago.
Zamierzał wtedy wyjechać na misje do Afryki, ale przełożeni zatrzymali go w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1950 r. utworzył biuro misyjne. Tę działalność prowadził przez 36 lat, a jej głównym celem było wspieranie finansowe misjonarzy w ówczesnej Północnej Rodezji (dzisiejsza Zambia). Redagował wówczas pismo „Polonia dla Misji Rodezyjskiej”, którego nazwę zmienione w 1953 r. na „Pionierski trud”, a w 1966 na „Wśród Ludu Zambii”. W tym okresie wspierał materialnie wiele inicjatyw podejmowanych przez ks. abpa Adama Kozłowieckiego SJ. Po zakończeniu tego zaangażowania na rzecz misji w 1987 r. osiadł w Hamtramck w USA w parafii św. Władysława i pomagał miejscowemu proboszczowi. W 2005 r. powrócił do Polski i zamieszkał w kolegium jezuitów w Gdyni.
http://jezuici.pl/ojciec-stanislaw-czapiewski-najstarszy-jezuita-w-polsce-konczy-100-lat/
Jak mówi Rafał Wieczyński filmy o. Czapiewskiego SJ, kręcone były na taśmie 16 mm. Kilkakrotne użycie tych samych ujęć w różnych filmach, a także względne wyrównanie barwne wskazuje na to, że wykorzystywał negatyw. Pozwalało to też, na wykonanie kilku kopii tego samego filmu. Wykonane kopie mogły być odtwarzane w różnych miejscach. Dźwięku zwykle o. Czapiewski nie nagrywał lub nagrywał osobno na magnetofonie przy realizacji wybranych scen, wtedy kiedy mógł skorzystać z czyjejś pomocy. Ścieżkę dźwiękową tworzył już w Studio podczas post-produkcji filmów wykorzystując do tego również nagrania dostępne na rynku filmowym.
Na zakończeni przeglądu zostały wyświetlone filmy promujące Województwo Podkarpackie poprzez: szlaki turystyki konnej, pieszej, rowerowej, szlaki architektury drewnianej, potrawy regionalne oraz instytucje, muzea i wiele podkarpackich ośrodków badań i innowacji jakie znajdują się na terenie naszego województwa.
……………………………………………………………………………….
Partnerem w organizacji VIII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ było Województwo Podkarpackie.
Fundacja im. Księdza Kardynał Adama Kozłowieckiego ,,Serce bez granic” bardzo dziękuje:
- Marszałkowi Województwa Podkarpackiego, Panu Władysławowi Ortylowi
- Księżom Biskupom
- Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu i Uczniom Publicznego Gimnazjum
Nr 1 w Majdanie Królewskim - Samorządowemu Ośrodkowi Kultury w Nowej Dębie
- Panu Wacławowi Szary, Panu Zdzisławowi Frańczak oraz Panu Stanisławowi Przetacznik
- Gminie Majdan Królewski
- Gminie Niwiska
- Gminie Nowa Dęba
- Firmie TOTON SHOW
- Firmie „ASTON” z Majdanu Królewskiego
- Panu Mariuszowi Wołosz i Robertowi Wilk
- Restauracji „Dębianka”
- Kołu Gospodyń „DWORZANKI”
- Ochotniczej Straży Pożarnej w Hucie Komorowskiej
- Mediom
- Wolontariuszom
Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ zakończyły się…
Już dziś w Imieniu Prezesa i Zarządu Fundacji, Dyrektora Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ, Pana Bogdana Romaniuka
serdecznie zapraszamy do udziału
w IX Dniach Kardynał Adama Kozłowieckiego SJ
do Huty Komorowskiej.
Katarzyna Cesarz