Misyjne czuwanie z Męczennikami z Pariacoto

W nocy z 5 na 6 grudnia na Jasnej Górze w czuwaniu w intencji ewangelizacji świata wzięło udział ok. 500 osób. Tysiące chorych i cierpiących łączyły się z nimi duchowo. Spotkanie, zorganizowane przez Papieską Unię Misyjną pod hasłem „Wierni synowie Maryi – męczennicy z Pariacoto”, było także okazją do wyrażenia wdzięczności za beatyfikację polskich misjonarzy męczenników z Pariacoto w Peru. Czuwanie zostało poprzedzone sesją misjologiczną.
Podczas Mszy św. rozpoczynającej sesję bp Łukasz Buzun OSPP, biskup pomocniczy diec. kaliskiej, powiedział: „Dziś przeżywamy dzień zwycięstwa dobra nad nienawiścią, dzień zwycięstwa w wiecznej perspektywie o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Z ich świadectwa wynikają fundamentalne prawdy o prymacie miłości zakorzenionej w Bogu, gotowej do złożenia ofiary ze swojego życia. Ich męstwo stało się skarbem nie tylko Kościoła w Peru, ale i w Polsce. Prośmy Matkę Bożą, abyśmy umieli tak jak oni odpowiadając na Bożą miłość, podjąć próbę naszych czasów i dać obecnym czasom podobny wymiar wiary, nadziei i miłości”.
Podczas sesji rozwijano myśl o męczeństwie w posłudze misyjnej Kościoła. Ks. prof. Marek Tatar z UKSW podkreślił, że męczeństwo w sensie teologicznym ma charakter sakramentu, tzn. zostawia niezatarty ślad, który ma ogromną moc oddziaływania. 
Natomiast ks. Waldemar Cisło, dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, przedstawił wymiar praktyczny męczeństwa, dając świadectwo o prześladowaniach Kościoła na Bliskim Wschodzie, gdzie dzieci, kobiety i starcy są zabijani, poniżani, gwałceni, sprzedawani w niewolę. „Mimo tej tragicznej sytuacji ich marzeniem nie jest ucieczka ze swojego kraju, emigracja, oni jedynie chcą żyć w pokoju, pracować, uczyć się – podkreślił ks. Cisło. – Naszym zadaniem jest bycie głosem tych ludzi, którzy dzisiaj głosu nie mają”.
W tym roku mija 50 lat od wyjazdu pierwszych misjonarzy werbistów z Polski do Indonezji. O bardzo ciekawym kontekście tego wydarzenia opowiedział ks. Andrzej Danilewicz, sekretarz ds. misji polskiej prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego. Kilku z tych pierwszych werbistów nadal ofiarnie buduje i rozwija wspólnoty kościelne w tamtym zakątku świata. 
W czasie Apelu Jasnogórskiego dyrektor krajowy PDM ks. Tomasz Atłas podziękował Bożej Opatrzności za nowych błogosławionych i za pośrednictwem Matki Najświętszej modlił się o jeszcze większe zaangażowanie misyjne Kościoła w Polsce. 
Tradycją stało się, że zarówno w sesji misjologicznej, jak i czuwaniu uczestniczą osoby przygotowujące się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie do wyjazdu na misje. W czasie czuwania mają okazję przedstawić się, a także zawierzyć Jasnogórskiej Pani swoje misyjne powołanie. 
Mszy św. o północy przewodniczył bp Jan Kopiec, ordynariusz diec. gliwickiej, który w homilii podkreślił dobroczynną działalność Papieskiej Unii Misyjnej uwrażliwiającej wiernych na potrzeby misji i zachęcił, aby ożywiać łączność z Jezusem w perspektywie ewangelizacyjnej Kościoła.
Podczas czuwania do Papieskiej Unii Misyjnej zostało przyjętych 42 nowych członków: 7 sióstr zakonnych, 19 diakonów i 16 osób świeckich. O. Luca Bovio, sekretarz krajowy PUM, zachęcił zebranych do gorliwego wspierania modlitwą i ofiarą misjonarzy na całym świecie
Jestem zelatorem męskiej Róży Różańcowej, miesiąc temu zostałem przewodniczącym zelatorów w par. Wszystkich Świętych w Kórniku pod Poznaniem. Przyjechałem, aby duchowo się umocnić, jak również dowiedzieć, czym Kościół misyjny obecnie żyje, a przede wszystkim dziękować Bogu za nowych beatyfikowanych misjonarzy – powiedział p. Andrzej.
Jestem pierwszy raz na takim spotkaniu, przyjechałem z Grodna. W seminarium duchownym należę do koła misyjnego i dlatego tu jestem. Miałem okazję poznać tu misjonarzy z różnych kontynentów, a przede wszystkim dowiedziałem się o nowych beatyfikowanych, o ich pracy misyjnej i męczeństwie – mówił kleryk Paweł z Grodna.
Przygotowuję się w Centrum Formacji Misyjnej do wyjazdu na misje do Tanzanii, wcześniej pracowałam w Kazachstanie. Przyjechałam powierzyć Matce Bożej swoją dalszą posługę misyjną – zwierzyła się s. Zofia, elżbietanka.
Podczas czuwania bardzo wzruszające świadectwo przedstawił kolega i współbrat nowych błogosławionych – o. Ryszard Jarmuż OFM Conv. Wspomniał, że ojcowie Michał i Zbigniew już od seminarium odznaczali się wielkim radykalizmem wiary i byli bardzo oddani w służbie drugiemu człowiekowi, o. Michał – duszpasterstwu młodzieży, o. Zbigniew – posłudze wśród chorych. „Być może w Kościele peruwiańskim staną się patronami tych wspólnot” – stwierdził o. Ryszard.
Uczestnikami spotkania byli klerycy (wśród nich dwóch z Białorusi), animatorzy misyjni, referentki i referenci misyjni, członkowie misyjnych róż Żywego Różańca. W tym roku ze względu na beatyfikację męczenników z Pariacoto była także obecna grupa osób niepełnosprawnych ze Stowarzyszenia Dzieci Serc z miejscowości Radziechowy (diec. bielsko-żywiecka), która ma za patronów męczenników z Pariacoto.
Czuwanie zostało zakończone ponowieniem Aktu zawierzenia Matce Bożej członków PUM oraz misyjnego dzieła Kościoła. p1a000

Aktualności, Mariola Krystecka 
Informacje i zdjęcia ze stony Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce