Studnia im. Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Afryce

woda
Jeszcze w październiku 2015 r. pisaliśmy na łamach lokalnej prasy, że 100 ton makulatury – aż tyle zebrano w ciągu 2,5 miesiąca na rzecz budowy studni w pobliżu misji Chingombe w Zambii. To właśnie w Mboromie, nieopodal Chingombe – miejsca, które szczególnie ukochał Kardynał Adam Kozłowiecki SJ, zostanie wydrążona studnia Jego Imienia. Tę szczytną akcję koordynuje Pan Ryszard Łuczyk z Grupy Charytatywnej działającej przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku. Grupa zrealizowała już trzy inne tego typu projekty – jeden w Sudanie Południowym i dwa na Madagaskarze. Czwarta studnia, na specjalną prośbę Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”, powstanie w Zambii. Inicjatorem i koordynatorem przedsięwzięcia z ramienia Fundacji jest Pan Bogdan Romaniuk Fundator Fundacji im. Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego SERCE BRZ GRANIC..
Dlaczego na miejsce realizacji projektu wybrano Chingombe?
– Chingombe jest nam bardzo bliskie – to właśnie tutaj pragnął spocząć po śmierci Kardynał Kozłowiecki – dla niego Misja w Chingombe przez 15 lat była ukochanym miejscem, była domem. Chingombe to nazwa doliny i wioski, w której mieści się Polska Misja. Dolina Chingombe wchodzi w skład wielkiej doliny Luangwa. Aby tam dotrzeć trzeba pokonać góry o wysokości 1600 m. Jest to możliwe tylko dla specjalnych terenowych samochodów z napędem na cztery koła. Kontakt ze światem jest możliwy jedynie dzięki telefonowi satelitarnemu. Miejsce to do dzisiaj położone jest z dala od cywilizacji. W okolicy nie ma elektryczności ani sklepów. Sama studnia zostanie wydrążona w Mboromie, nieopodal Chingombe. Osiemset osób zamieszkujących Mboromę nie ma stałego punktu, skąd mogą czerpać wodę – sytuacja jest bardzo trudna – zrelacjonował Bogdan Romaniuk.
10 lutego 2016 r. na adres Fundacji przyszedł list z Ching’ ombe w Afryce od przyjaciela Fundacji Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ i laureata statuetki SERCE BEZ GRANIC Ks. Marcelego Prawicy, a jednocześnie koordynatora budowy tej studni w Afryce.
Ks. Marceli Prawice pisze, że :
,, Studnia w konstrukcji. Trudno dokopać się do dobrej wody. Z Bożą pomocą i modlitwą ś/p. ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ damy radę o czym Was powiadomimy.
Dzięki stokrotne za Fundusz.
Ks. Marceli