1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI

bp frankowski

Piątek, 15 kwietnia – Poznań

W tym roku przypada  1050 rocznicą Chrztu Polski w związku z tym  J.E. Bp Edward Frankowski Prezes Fundacji im. ks. Kard. Adama Kozłowieckiego ,, Serce bez granic” i ks. Daniel Koryciński Dyrektor Muzeum Kard. Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej oraz Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Sandomierskiej uczestniczyli w uroczystej Eucharystii z udziałem przedstawicieli władz państwowych, m.in. z obecnym prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką oraz z premier Beatą Szydło, marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewski, wicepremierem, ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim, wicepremierem, minister kultury Piotr Gliński oraz prezes PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Cytując: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1607789,To-byl-przelom-Obchody-1050-rocznicy-chrztu-Polski

,,Legat papieski kard. Pietro Parolin podkreślił, że dla narodu polskiego chrzest oznaczał radykalny przełom mentalności i kultury. Wspominał też m.in. słowa bł. Pawła VI, który z okazji 1000-lecia chrztu Polski powiedział: „Wiara chrześcijańska, język i alfabet łaciński, sumienie obywatelskie świata zachodniego wspólnie dały początek całości nowej kultury narodu polskiego, która nieprzerwanie miała dawać później poprzez swoje instytucje polityczne, religijne, edukacyjne i artystyczne świadectwo swojej niewzruszonej żywotności moralnej, swojej charakterystycznej spójności z cywilizacją europejską i swojej wyjątkowej oryginalności etnicznej, przez tysiąc lat burzliwej i chwalebnej historii”.
„Rozpoczął się bój o wierność”
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podkreślał w piątkowej homilii w poznańskiej bazylice archikatedralnej, że „od momentu chrztu księcia Mieszka i chrztu Polski na naszej ziemi ojczystej rozpoczął się toczyć bój o wierność”.
– Owa niewypowiedziana dramatyczna walka prawdy z fałszem, dobra ze złem, piękna z brzydotą, etyki z grzechem, wolności z niewolą, wartości z antywartościami, sensu z bezsensem, życia ze śmiercią, istnienia z nicością – mówił abp Gądecki. W dziejach tej walki duchowej, aby zwyciężyć, „nie wystarczy wierzyć w Boga, trzeba mu być wiernym – powiedział.
– Jeśli przyjęliśmy prawdę o Chrystusie i powierzyliśmy mu nasze życie, to nie może być sprzeczności między tym, w co wierzymy, a tym, jak żyjemy. Prawdę bowiem nie tyle uznajemy poprzez akt czysto intelektualny, ile raczej przyswajamy sobie w duchowej dynamice, która przenika w głąb naszej istoty. Prawda przekazywana jest nie tylko poprzez formalne nauczanie – chociaż ono jest ważne – lecz dzięki świadectwu życia prawego, wiernego i świętego – powiedział przewodniczący KEP.
Po błogosławieństwie kończącym mszę św. i odśpiewaniu hymnu „Boże, coś Polskę” delegacja władz państwowych oraz kościelnych złożyła wieńce na grobach pierwszych władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
W imieniu narodu polskiego kwiaty złożyli prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier. W imieniu Kościoła kwiaty złożyli z kolei kard. Parolin, nuncjusz apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore, przewodniczący KEP abp Gądecki oraz prymas Polski abp Wojciech Polak.
Następnie abp Gądecki przekazał prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz premier krzyże wykonane z drewna z wałów obronnych pochodzących z grodu Mieszka I z 966 roku.
Msza św. poprzedzona była uroczystą procesją maryjną, nawiązującą do celebracji milenium chrztu Polski w 1966 r. Wierni, podobnie jak 50 lat temu, przeszli wraz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej spod poznańskiego kościoła farnego na Ostrów Tumski do katedry. Według szacunków policji, w procesji uczestniczyło ok. 5 tys. wiernych.
Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski
Piątkowa msza św. była jednym z głównych punktów trwających od czwartku w Wielkopolsce centralnych uroczystości jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
Prezydent: chrzest Polski najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa
Wcześniej w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich miało miejsce uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Podczas wspólnych obrad Sejmu i Senatu, odbywającym się po raz pierwszy poza Warszawą, orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda.
Centralne uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w czwartek w Gnieźnie. Odbyły się obrady Konferencji Episkopatu Polski. Na Ostrowie Lednickim miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne, w którym udział wzięli duchowni Kościołów chrześcijańskich. W gnieźnieńskiej katedrze sprawowana była uroczysta msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego.
W sobotę, ostatniego dnia uroczystości jubileuszowych w Wielkopolsce, obchody odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Głównym elementem uroczystości będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza z chrztem dorosłych.”

Wydarzenia na stadionie zwieńczy premiera musicalu „Jesus Christ Superstar”.

PAP/IAR/aj
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1607789,To-byl-przelom-Obchody-1050-rocznicy-chrztu-Polski

http://tv-trwam.pl/film/msza-swieta-dziekczynna-w-1050-rocznice-chrztu-polski-z-katedry-poznanskiej

 

Fot. Łukasy Gdak http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/poznan/g/rocznica-chrztu-polski-uroczysta-procesja-przeszla-do-katedry,9880127,18097097/