XIII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ – konferencja naukowa

W piątek 13 listopada 2020 r. o godz. 16.00 na żywo za pośrednictwem internetowej platformy ZOOM odbyła się konferencja naukowa z cyklu XIII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ. Było to zarazem kolejne spotkanie w ramach projektu Przystanek Historia – Stalowa Wola, współorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie.

Prelekcje wygłosili wybitni znawcy w dziedzinie misjologii oraz życia Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ. Konferencję zainicjował wykład Papież Jan Paweł II a misje ks. prałata Pawła Ptasznika, wieloletniego kierownika sekcji polskiej w Watykanie i bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II. Ks. prałat doświadczył przed laty łaski osobistego poznania Kard. Adama Kozłowieckiego SJ, zatem wysłuchanie owego świadka historii przydało popołudniowej sesji wyjątkowego znaczenia.

Do inspirujących wypowiedzi zachęcił zalogowanych uczestników wykład Katarzyny Kyc z Oddziałowego Biura Komisji Edukacji Narodowej rzeszowskiego IPN: Kardynał Adam Kozłowiecki, wspomnienia z obozów Auschwitz i Dachau. Totalitaryzmy i ich konsekwencje społeczne. W sposób wyczerpujący przedstawione zostały skutki cierpień obozowych u byłych więźniów niemieckich obozów nazistowskich oraz traum dziedziczonych przez kolejne pokolenia, nie zabrakło też refleksji i opisu ścieżek radzenia sobie z trudnym doświadczeniem pięcioipółletniego pobytu w Auschwitz i KL Dachau przez księdza Adama Kozłowieckiego SJ.

Ze względu na pandemię COVID-19 sesja nie mogła odbyć się w siedzibie rzeszowskiego IPN-u, jak pierwotnie zakładano, ale spotkanie z powodzeniem przeprowadzono w wersji on-line na żywo z udziałem znamienitych gości.

Do żywej dyskusji włączyli się: prof. ginekologii i położnictwa Bogdan Chazan, prof. Akademii Ignatianum w Krakowie ks. Stanisław Cieślak oraz Stanisław Chadyna, a spotkanie poprowadził Jakub Izdebski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN z asystą Bogdana Romaniuka – dyrektora Muzeum Kard. Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej.

Wydarzenie XIII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach programu „Mecenat Kulturalny-II edycja”, a także uzyskało wsparcie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”.  Sponsorem wydarzenia jest Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Telewizja Polska – Oddział w Rzeszowie, Radio Rzeszów i Radio Leliwa.

AW