Złożono kwiaty pod tablicą upamiętniająca aresztowanie 25 jezuitów- w tym Ks. Adama Kozłowieckiego SJ


8 listopada, Akademia Ignatianum w Krakowie celebrowała Akademicki Dzień Pamięci. Dzień wcześniej, w niedzielę, odprawiono uroczystą Eucharystię w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa modląc się w intencji krakowskich duchownych zamordowanych w czasie II wojny światowej. W poniedziałek złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą aresztowanie 25 jezuitów mieszkających w Kolegium Jezuitów w Krakowie 82 lata temu.

Podczas poniedziałkowej uroczystości przy tablicy historię sprzed 82 lat przypomniał rektor Akademii Ignatianum o. prof. Józef Bremer SJ. Niektórzy z 25 aresztowanych jezuitów należą do grupy Sług Bożych – męczenników z II wojny światowej. Ich proces kanonizacyjny prowadzą obie polskie prowincje Towarzystwa Jezusowego.

W 1939 roku kolegium krakowskie przy ul. Kopernika 26 zamieszkiwało 160 jezuitów: 24 księży, 114 kleryków i 22 braci zakonnych. Po wybuchu II wojny światowej większą część kolegium przekształcono w szpital dla żołnierzy. Kleryków skierowano na studia filozoficzne i teologiczne do Nowego Sącza i Starej Wsi k. Brzozowa. Część zakonników schroniło się w siedzibach innych zgromadzeń lub tułało się po wschodnich terenach Polski.

Dnia 10 listopada 1939 roku w Kolegium przebywało 25 zakonników. Rano Niemcy przewieźli ich do więzienia Montelupich w Krakowie. Wśród aresztowanych było dziewięciu księży, 10 kleryków (studentów filozofii i teologii) i sześciu braci zakonnych.

Trzy miesiące później zakonnicy trafili do karnego obozu pracy w Nowym Wiśniczu. W czerwcu przetransportowano ich do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Część z nich trafiła później do obozu w Dachau.

W obozie w Auschwitz zginęło dwóch jezuitów: Józef Cyrek (2 września 1940) i Marian Morawski (9 września 1940). W obozie w Dachau zginęło sześciu: księża Kazimierz Dembowski (10 sierpnia 1942) i Stanisław Podoleński (13 stycznia 1945); klerycy: Stanisław Sewiłło (22 marca 1943) i Bronisław Wielgosz (29 kwietnia 1942); bracia zakonni: Eugeniusz Żeleźniak (3 marca 1942) i Jan Zając (12 lutego 1945).

Na podstawie wiadomości Radia Kraków Dziennika Polskiego 

Na zdjęciu o. prof. dr hab. Józef Bremer SJ (źródło YouTube)