2013.07.02 Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ gości wystawę poświęconą bł. Marii Teresie Ledóchowskiej

 Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ
gości wystawę poświęconą bł. Marii Teresie Ledóchowskiej

Bł. Maria Teresa Ledóchowska (ur. 29 kwietnia 1863 w Loosdorf, zm. 6 lipca 1922 w Rzymie) jest założycielką Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Piotra Klawera. Była najstarszą z dziewięciorga dzieci Antoniego Augusta Ledóchowskiego (1823-1885), rotmistrza huzarów i szambelana cesarskiego, i Józefiny z d. Salis-Zizers (1831-1909).

Urodziła się i wychowała się w Austrii, w 1883 roku przeniosła się wraz z rodziną do Galicji, gdzie jej ojciec kupił majątek we wsi Lipnica Murowana. W latach 18851889 była damą dworu toskańskiego w Salzburgu, który opuściła poświęcając się całkowicie służbie misjom afrykańskim i sprawie walki z niewolnictwem Murzynów.

Działalność bł. Marii Teresy Ledóchowskiej polegała przede wszystkim na niesieniu pomocy misjom, intensywnej pracy publicystycznej i odczytowej oraz budzeniu powołań misyjnych w krajach europejskich. W 1894 roku założyła Sodalicję św. Piotra Klawera dla Misji Afrykańskich, przekształconą następnie w Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera (patronem zgromadzenia jest hiszpański jezuita, misjonarz i apostoł niewolników z XVII wieku).

Zasługi bł. Marii Teresy Ledóchowskiej na polu misji i walki z niewolnictwem zjednały jej miano „Matki Afryki” (chociaż nigdy Afryki nie odwiedziła). 19 października 1975 r. Papież Paweł VI zaliczył ją w poczet błogosławionych, a na prośbę biskupów polskich ogłosił 20 stycznia 1976 roku patronką dzieła współpracy misyjnej w Polsce. Maria Teresa zmarła w Domu Generalnym swojego zgromadzenia, w obecności swoich duchowych córek. 10 lipca złożono jej ciało na głównym cmentarzu rzymskim przy Bazylice Św. Wawrzyńca. Od 1934 roku jej ciało znajduje się w domu generalnym Sodalicji.

Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, patronki współpracy misyjnej w Polsce, przypada na dzień 6 lipca. Z tej okazji Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej do końca sierpnia gości wystawę poświęconą błogosławionej. Wystawa została udostępniona przez Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera z Podkowy Leśnej.

Kliknij na zdjęcie, by zobaczyć więcej…