Poniżej prezentujemy 502 zdjęcia z przebiegu uroczystości Centralne obchody Roku Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej w dniu 25 września 2011 r.
TVP Rzeszów Huta Komorowska otwarcie muzeum Adama Kozłowieckiego. Fragment programu „Aktualności” TVP Rzeszów z 25.09.2011 r.
W obchodzonym w Diecezji Sandomierskiej Roku księdza kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej odbyły się centralne uroczystości, połączone z otwarciem pierwszego w świecie Muzeum Misjonarza Afryki oraz inauguracją Diecezjalnego Centrum Misyjnego. Na obchody przybyli przedstawiciele Kościoła w Zambii, z ks. kard. Medardo Joseph Mazombwe na czele, gdzie przez wiele lat pełnił posługę misyjną ks. kard. Adam Kozłowiecki. Uroczystości rozpoczęła Msza święta sprawowana przy rodzinnym domu Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej. W Mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem ks. kard. J. Mazombwe wraz z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem i bp. Edwardem Frankowskim oraz licznym gronem kapłanów diecezjalnych, misjonarzy i z zakonu jezuitów wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele konsulatu Niemiec w Polsce oraz konsulatu Polski w Zambii, przedstawiciele samorządów lokalnych z marszałkiem województwa podkarpackiego, rodzina Kozłowieckich oraz licznie przybyli wierni. Podczas homilii biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz wspominając osobę ks. A. Kozłowieckiego wskazał na jego niezłomność w przeciwnościach, misyjne zaangażowanie i pełną ufność Bogu. – Kardynał Kozłowiecki uczy nas właściwie pojętej tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Walczył latami o równe prawa dla Afrykańczyków. Potrafił dostrzec dobro nawet w swoich obozowych oprawcach. Jednocześnie pozostał wierny powołaniu kapłańskiemu, bronił praw Kościoła i odważnie wypowiadał swoje poglądy. Dzisiaj w imię tolerancji, niektórzy dążą do usunięcia religii i jej symbolów z życia publicznego. Nie biorą pod uwagę, że w ten sposób narzucają ogromnej większości społeczeństwa laicką, ateistyczną wizję świata bez Boga. Jednocześnie ci sami ludzie okazują całkowity brak tolerancji, dopuszczając się profanacji krzyża, Pisma Świętego i innych wartości drogich dla wierzących w Chrystusa. Deptanie uczuć religijnych zagraża harmonii społecznej, godzi w jedną z podstawowych wartości, bez których naród traci swego ducha, swoją tożsamość, zdolność do skutecznej walki z przeciwnościami – mówił do zebranych bp Krzysztof Nitkiewicz.
Po wspólnej modlitwie otwarto w odremontowanym dworku rodziny Kozłowieckich muzeum poświęcone życiu i posłudze duszpastersko-misyjnej ks. kard. Adama Kozłowieckiego. W tym samym budynku rozpocznie także działalność, mające charakter edukcyjno-formacyjny Diecezjalne Centrum Misyjne. Z powstaniem tych dzieł wiąże się działalność i zaangażowanie wielu osób z Fundacji im. ks. kard. Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” oraz Diecezji Sandomierskiej. Dalsza część spotkania odbyła się w budynkach gimnazjum w Majdanie Królewskim. Podczas sympozjum podsumowano wielorakie działania prowadzone podczas trwającego Roku ks. kard. A. Kozłowieckiego. Goście mogli również wysłuchać wykładu ks. prof. Marka Inglota SJ „Adam Kozłowiecki – Człowiek, Jezuita, Arcybiskup” oraz zobaczyć część artystyczną przygotowaną przez dzieci i młodzież.
Ks. Tomasz Lis