Huta Komorowska: przegląd filmów misyjnych zakończył Dni kard. A. Kozłowieckiego

Huta Komorowska: przegląd filmów misyjnych zakończył Dni kard. A. Kozłowieckiego

25.09.2017 , apis, Huta Komorowska, 25-09-2017 Ⓒ ℗

Trzydniowe obchody X Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ zakończył 25 września IV Przegląd Unikatowych Filmów Misyjnych, który zorganizowano w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej.

Widzowie obejrzeli m.in. film pt. „Misja Kongo”, udostępniony przez ojców franciszkanów. Dokument opowiada o pracy polskich misjonarzy w Demokratycznej Republiki Konga, którzy przez ponad 40 lat poświęcili swoje życie i zdrowie, aby służyć potrzebującym.

Zdaniem ks. Daniela Korycińskiego, dyrektora Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego, obchody jubileuszowe poświęcone osobie mocnego duchem „misjonarza Afryki”, wskazują na potrzebę nieustannego głoszenia ludziom Ewangelii miłości.

– Ten mocny duch, jakim był obdarzony kard. Kozłowiecki SJ, staje się dla nas współczesnych wzorem jak kochać Pana Boga, broniąc godności każdego człowieka i w każdym zakątku świata pamiętać o swojej Ojczyźnie – powiedział KAI ks. Daniel Koryciński.

Ksiądz dyrektor podkreślił, że osoba misjonarza jezuity cieszy się wielką sympatią wśród ludzi, budząc podziw i jednocześnie pragnienie dzielenia się dobrocią.

Świadczy o tym duże zainteresowanie wśród wiernych wydarzeniami, takimi jak VI Festiwal Piosenki Misyjnej w Nowej Dębie, I Turniej w Piłkę Nożną w Majdanie Królewskim, centralna Msza św. w Hucie Komorowskiej, konferencja naukowa w Majdanie Królewskim oraz IV Przegląd Unikatowych Filmów Misyjnych w Hucie Komorowskiej.

Organizatorem X Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego jest Zarząd Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ „Serce bez granic”.

Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł w wieku 96 lat we wrześniu ubiegłego roku.

W uznaniu za wieloletnią pracę misyjną Jan Paweł II kreował go w 1998 r. kardynałem. Rok wcześniej z okazji 60-lecia swego kapłaństwa przybył do kraju ojczystego i uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej z Janem Pawłem II w Kaliszu i innych miastach.

Odznaczony został wieloma orderami zambijskimi, był żywym symbolem przemian dokonanych na czarnym kontynencie. Przez wiele lat był również członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi.

25 lipca 2007 kard. Kozłowiecki odebrał w Mpunde doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 28 września 2007 r. w wieku 96 lat. Pogrzeb odbył się w Lusace.

 https://ekai.pl/huta-komorowska-przeglad-filmow-misyjnych-zakonczyl-dni-kard-a-kozlowieckiego/
Podczas przeglądu  filmów misyjnych, oglądaliśmy również spot reklamowy  WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE
fot. kc
FOTORELACJA  Z X DNI
ZAPRASZAMY  DO ODWIEDZIN STRONY
 http://www.majdankrolewski.eu/index.php/2017/09/2017-09-24-x-dni-kardynala-adama-kozlowieckiego-sj-fotorelacja/