Wystawa poświęcona kard. Kozłowieckiemu w Rzymie

Polskie Radio Rzeszów

 

 

Na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie otwarto wczoraj wystawę życiu i działalności kardynała Adama Kozłowieckiego, pochodzącego z Podkarpacia, a przez kilkadziesiąt lat sprawującego posługę duszpasterską w Zambii.

Kardynał Kozłowiecki urodził się w 1911 roku w Hucie Komorowskiej. W roku 1929 wstąpił do zakonu jezuitów, nowicjat odbył w Starej Wsi. w 1939 roku został aresztowany przez gestapo, w 1940 roku trafił do obozu koncentracyjnego – najpierw Auschwitz, a potem Dachau. Po wyzwoleniu obozu w 1945 roku wkrótce wyjechał na misje do Zambii, gdzie sprawował posługę przez kilkadziesiąt lat. Był wikariuszem i proboszczem w parafiach tego kraju a także pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki.

Na wystawie, przygotowanej przez Fundację „Serce bez granic” można obejrzeć plansze poświęcone posłudze kardynała, ale także jego stuły, pastorał oraz różaniec. Jest również ekspozycja multimedialna na trzech dotykowych stołach, trzy piramidy holograficzne i filmy poświęcone Adamowi Kozłowieckiemu. Kardynał Adam Kozłowiecki zmarł w Lusace w Zambii w roku 2007. Wystawa w Rzymie jest prezentowana w dziesiątą rocznicę jego śmierci. Została otworzona dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Wystawa poświęcona kard. Kozłowieckiemu w Rzymie

fot. Małgorzata Iwanicka