Radio Maryja -wystawa ,, In nomine Domini ” w Toruniu

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu można oglądać wystawę poświęconą wielkiemu misjonarzowi Afryki, księdzu kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu. Wystawa będzie otwarta do 5 listopada.

Ks. kard. Adam Kozłowiecki to polski misjonarz, który posługiwał głównie w Zambii. Głosił Chrystusa wśród ludzi ubogich, a także w obozach koncentracyjnych, w których przebywał.  To człowiek wielkiego Ducha – mówił podczas Eucharystii o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR – Dyrektor i Założyciel Radia Maryja.

– Adam Kozłowiecki, jezuita. Zamknięty najpierw w Auschwitz, później w Dachau. Za co? Za Ducha. To był człowiek wielkiego Ducha i Niemcom się nie podobało, że byli Polacy wielkiego ducha – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk.

Ksiądz kardynał, mimo tego że przeszedł gehennę w obozach w Auschwitz i w Dachau, nigdy się nie poddawał. Jego pobyt w obozach świadczy o tym, że także kapłani płacili daninę krwi za wolność naszej Ojczyzny.

Mimo, że ksiądz kardynał zmarł w 2007 roku, to jego kult w Afryce jest wciąż żywy – podkreśla ks. Daniel Koryciński – Dyrektor Muzeum kard. Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, w której urodził się ksiądz kardynał.

– Ksiądz biskup Edward Frankowski, który był na pogrzebie tydzień po operacji, w 2007 roku, pytał: „Wy się cieszycie? Umarł wasz ojciec, odszedł.” A oni mówią: „Tak, bo kiedy żył, to my do niego musieliśmy iść kilkadziesiąt kilometrów, a kiedy umarł, to pomyślę i on już jest blisko mnie i już jest ze mną” – podkreślił ks. Daniel Koryciński.

Nieprzypadkowo wystawa poświęcona księdzu kardynałowi odbywa się właśnie teraz. Obchodzimy bowiem Tydzień Misyjny, a także 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Dobrze, że właśnie młodzież może się zapoznać z życiem tych wielkich ludzi, którzy do końca służyli. Dodatkowym elementem związanym z postacią księdza kardynała Adama Kozłowieckiego jest to, że to był Polak, którego docenił też św. Jan Paweł II. Dwa lata przed jubileuszem 2000-lecia otrzymał od Ojca Świętego to wyróżnienie, jakim było mianowanie go kardynałem Kościoła katolickiego – powiedział o. Zdzisław Klafka CSsR.

Wystawę poświęconą polskiemu misjonarzowi można oglądać bezpłatnie w WSKSIM do 5 listopada 2018 r.

fot. K C