Na Akademii Ignatianum 14 listopada 2019 r. przez cały dzień trwała konferencja naukowa, zatytułowana „150 lat jezuitów przy ulicy Kopernika 26 w Krakowie”.
Spotkanie było zwieńczeniem uroczystości, upamiętniających 80. rocznicę aresztowania przez niemieckie władze okupacyjne 25 jezuitów z kolegium krakowskiego. Akcja Niemców z 10 listopada 1939 r. stanowiła element działań skierowanych przeciwko polskiej inteligencji.
Podczas konferencji przypominano różne aspekty obecności jezuitów w Krakowie. Całość została podzielona na dwie części. Pierwsza obejmowała czas od 1868 do 1939 r., druga – okres II wojny światowej i powojenny. W tej części wygłoszone zostały m.in. referaty ks. dr. hab. Stanisława Cieślaka SJ o aresztowaniu krakowskich jezuitów w 1939 r. oraz dr Anny Czocher z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie o polityce niemieckich władz okupacyjnych wobec Kościoła.
Współorganizatorem konferencji był Oddział IPN w Krakowie, a jego dyrektor dr hab. Filip Musiał, profesor AIK, omówił w swoim wystąpieniu na początku spotkania dotychczasowe liczne już wspólne projekty Ignatianum i IPN.
W Konferencji uczestniczyli także jako słuchacze bardzo interestujących wystąpień przedstawiciel Funacji Dariusz Bździkot Sektetarz Zarządu i Katarzyna Cesarz Kustosz Muzeum.