2013.08.04 Koncert Grupy „Claret Gospel” w Hucie Komorowskiej

 

Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej gościło dziś Grupę „Claret Gospel” z Wybrzeża Kości Słoniowej. Zespół wystąpił u nas już po raz drugi, tym razem w składzie 11-osobowym. Ich pierwszy koncert odbył się w roku ubiegłym i – co ciekawe – także 4 sierpnia.

Opiekunem i założycielem Grupy „Claret Gospel” jest O. Roman Woźnica ze Zgromadzenia Księży Klaretynów.

Nawiązując do samego Zespołu, Chór „Claret Gospel” powstał w 2002 r. Od początku swego istnienia związany jest z Kościołem na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Głównym celem chóru jest prowadzenie modlitwy uwielbienia Jezusa podczas koncertów, spotkań, modlitewnych czuwań i nabożeństw, poprzez muzykę i dzielenie się Słowem. Nazwa zespołu wskazuje na muzyczne fascynacje artystów. Bliska jest im „czarna” muzyka gospel, jednak w swoim repertuarze mają również utwory klasyczne.

„Claret Gospel” śpiewa w języku francuskim, angielskim, polskim, łacińskim oraz w lokalnych językach z Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany, Mali, Burkina Fasso, Liberii. Towarzyszą im afrykańskie instrumenty: kalebasty, grzechotki, bębny  czyli „tam-tamy, balafony, n´djembe.

Prowadzący dzisiejszy koncert w Hucie Komorowskiej ks. Daniel Koryciński – Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Sandomierskiej na samym wstępie przekazał pozdrowienia Księdza Biskupa Edwarda Frankowskiego – Prezesa Zarządu Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” wszystkim uczestnikom oraz samemu Zespołowi. W swojej wypowiedzi nawiązał do życia i działalności Patrona Fundacji, Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ, który po wyzwoleniu z nazistowskich obozów koncentracyjnych przez ponad 60 lat pełnił posługę misyjną w Afryce. Ks. Koryciński podziękował również całemu Zarządowi Fundacji „Serce bez granic”, w szczególności: Panu Bogdanowi Romaniukowi, Pani Elżbiecie Wołosz i Panu Dariuszowi Bździkotowi za ich zaangażowanie w prowadzone dzieło, mające na celu kultywowanie pamięci o „Misjonarzu Afryki”, wywodzącym się z Huty Komorowskiej.

Co do przebiegu samego koncertu Grupy „Claret Gospel”, przybyli na występ mieli okazję usłyszeć w ich wykonaniu kilkanaście utworów, śpiewanych w językach: francuskim, angielskim, polskim i językach lokalnych z Wybrzeża Kości Słoniowej. Ważnym punktem koncertu było dzielenie się chlebem, który w imieniu Księdza Biskupa Edwarda Frankowskiego przekazał ks. Daniel Koryciński.

Drugi występ Grupy „Claret Gospel” w Hucie Komorowskiej był wyjątkowy, ponieważ wzięli w nim udział uczestnicy wakacyjnych warsztatów muzycznych, które co czwartek prowadziła w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ Pani Ewa Śliwińska.

Muzeum oferuje wakacyjny program specjalny pod hasłem „Wakacje w Muzeum – tzw. Czwartki w Muzeum”. W każdy czwartek odbywały się warsztaty muzyki gospel, których uwieńczeniem był dzisiejszy wspólny występ z Grupą „Claret Gospel”.

Oprócz warsztatów muzycznych, młodzież uczestniczyła także w warsztatach fotograficznych oraz spotkaniach z misjonarzami (m.in. z ks. Markiem Dzióbą, który pracował w Czadzie, i ks. Janem Kędziorą, Pallotynem, który przez ponad 20 lat pełnił posługę misyjną w Demokratycznej Republice Kongo).

Do tej pory, przez pięć wakacyjnych czwartków Muzeum odwiedzały grupy zorganizowane z całego powiatu kolbuszowskiego. Za pomoc w organizacji „Czwartków w Muzeum” ks. Daniel Koryciński podziękował wolontariuszom: Pani Ewie Śliwińskiej (prowadzenie warsztatów muzycznych), Panu Robertowi Wilkowi (warsztaty fotograficzne), Paniom: Elżbiecie Szczur, Karolinie Zięba i Angelinie Serafin (prowadzenie zajęć na świeżym powietrzu), oraz Panu Mariuszowi Wołoszowi, który od strony technicznej czuwał nad przebiegiem zajęć.

Zobacz zdjęcia (180) i filmy (11 części)

Obejrzyj filmy (11 części)
Część 1/11 (1:39)

Część 2/11  (3:43)

Część 3/11 (3:24)

Część 4/11 (2:46)

Część 5/11 (3:25)

Część 6/11  (1:28)

Część 7/11 (4:09)

Część 8/11 (2:34)

Część 9/11  (1:54)

Część 10/11 (2:26)

Część 11/11 (1:31)