2013.11.13 Kamień węgielny pod budowę Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej

W najbliższą środę 20 listopada 2013 r. o godz. 14:00 kamień węgielny zostanie wmurowany w fundamenty powstającego w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu imienia Rodziny Ulmów.

Posłuchaj fragmentu „Aktualności” Radio Vatykan – 13.11.2013 r. godz.: 17:00

Rodzina Ulmów. Fot. ipn.gov.pl

Rodzina Ulmów. Fot. ipn.gov.pl

W Rzymie, podczas audiencji ogólnej papież Franciszek pobłogosławił kamień węgielny, który już w najbliższą środę, 20 listopada 2013 roku, zostanie umieszczony w fundamentach powstającego w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu imienia Rodziny Ulmów.

Muzeum upamiętniać będzie Józefa i Wiktorię Ulmów, którzy udzielili schronienia żydowskim sąsiadom, za co wraz z dziećmi i ukrywanymi ludźmi  zostali rozstrzelani w marcu 1944 roku. Będzie ono także przypominać o innych znanych         i nieznanych Polakach, którzy nie wahali się narazić życia, by w czasie II wojny światowej pomóc Żydom.

W uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego w Rzymie uczestniczył Członek Zarządu Województwa Bogdan Romaniuk.

Krótko przedstawiłem historie Rodziny Ulmów i ideę Muzeum, a Ojciec Święty pobłogosławił kamień węgiel – powiedział po uroczystości wicemarszałek Romaniuk. Myślę, że  to dzieło dobrze wpisuje się w słowa papieża o budowaniu relacji chrześcijan i Żydów, wypowiedziane w Rzymie w ostatnią niedzielę, podczas modlitwy Anioł Pański – dodał wicemarszałek.

W liście skierowanym do Ojca Świętego Franciszka, prosząc o poświęcenie kamienia węgielnego pod muzeum Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślał znaczenie powstającej budowli.

Pragnę zapewnić Waszą Świątobliwość, że Samorząd Województwa Podkarpackiego dołoży najwyższych starań, aby miejsce to godnie upamiętniało heroiczną postawę i czyny rodziny Ulmów oraz wielu Polaków ratujących Żydów, stając się kolejnym krokiem w budowaniu szacunku, przyjaźni oraz dobrych relacji pomiędzy Polakami a Żydami, pomiędzy chrześcijanami a wyznawcami judaizmu, pomiędzy ludźmi. Wyrażam nadzieję, że muzeum w Markowej – przez swój symboliczny wymiar – stanie się także inspiracją do zadumy, refleksji oraz znakiem przypominającym o imponderabiliach naszego człowieczeństwa – napisał w liście do Papieża marszałek Ortyl.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Polaków Ratujących Żydów imienia Rodziny Ulmów w Markowej odbędą się 20 listopada 2013 roku.

Decyzję o budowie w Markowej „Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów” podjął w 2008 roku Sejmik Województwa Podkarpackiego.

Józef i Wiktoria Ulmowie zostali wraz z 6 dzieci zamordowani przez niemieckich żołnierzy 24 marca 1944 roku. Razem z nimi zginęło ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. Zamordowana przez żołnierzy Wiktoria Ulma w chwili śmierci była w dziewiątym miesiącu ciąży. Ponad 6 tysięcy Polaków za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej zostało uhonorowanych przez Instytut Yad Vashem medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W tym gronie znaleźli się w 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie.

Projekt muzeum, które powstaje w Markowej przygotowała pracownia architektoniczna Nizio Design International, która odpowiada za aranżację między innymi Muzeum Powstania Warszawskiego. 23 września 2013 roku podpisana została umowa z wykonawcą muzeum.

Całkowita wartość inwestycji wynosi  6, 8 mln zł. Większość tej kwoty sfinansowana zostanie ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego. Milion złotych na ten cel zadeklarował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakończenie budowy planowane jest na grudzień 2015 roku.

 

Aleksandra Gorzelak –Nieduży Biuro prasowe UMWP

Kliknij na zdjęcie, by powiększyć…