Podpisana deklaracja o współpracy pomiędzy Szpitalem im. Kard. Adama Kozłowieckiego SJ w Lusace w Zambii z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie możliwością rozwoju dla obu placówek

 

Szpital im. Kard. Adama Kozłowieckiego SJ w Lusace to projekt Konferencji Episkopatu Zambii. Placówka została nazwana na cześć pierwszego zambijskiego kardynała, misjonarza wywodzącego się z Huty Komorowskiej na Podkarpaciu – Kard. Kozłowieckiego, ze względu na jego służbę na rzecz chorych i cierpiących.

Konferencja Episkopatu Zambii od długiego czasu myślała nad szpitalem dla tych osób, których nie stać na leczenie za granicą. Od początku lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy epidemia HIV i AIDS wzrosła dwukrotnie ze względu na wysokie ubóstwo w Zambii, tamtejszy Episkopat zaczął gorączkowo zbierać fundusze na budowę szpitala, który mógłby konkurować ze Szpitalem Uniwersyteckim. Kamień węgielny pod budowę Szpitala im. Kard. Kozłowieckiego w Lusace wbudowano w styczniu 2004 r. Jego budowa zajęła 9 lat – szpital otwarto 6 marca 2013 r.

Kard. Kozłowiecki spędził na misji w Zambii 61 lat. Jest jednym z budowniczych tamtejszego Kościoła oraz jednym z ojców niepodległej Zambii. Pamięć o Kard. Kozłowieckim jest bardzo żywa. W Zambii mówi się o nim po prostu jako o „Kardynale Adamie”. Takie imię nosi też szpital w Lusace – Cardinal Adam Memorial Hospital.

Cardinal Adam Memorial Hospital dąży do tego, aby stać się szpitalem narodowym, oferującym bezpłatną pomoc najuboższym. Szpital obecnie funkcjonuje jako ambulatorium. Aby placówka mogła oferować hospitalizację (obecnie pacjenci mogą tam pozostawać jedynie pod obserwacją nie dłużej niż 24 godziny), na początku 2013 r. rozpoczęto budowę oddziału dla pacjentów – w październiku br. budowa ma zostać zakończona. Ponadto szpital dąży do tego, aby otworzyć oddział ginekologiczny, pediatryczny, onkologiczny oraz posiadać własny blok operacyjny.

24 października 1964 r. Rodezja Północna (dawna kolonia brytyjska) stała się niepodległym krajem. 24 października br. Republika Zambii będzie świętować jubileusz 50-lecia swojej niepodległości. Pomimo tego, kraj nadal boryka się z ogromną liczbą problemów, wymaga wprowadzenia mnóstwa reform, aby móc oferować swoim obywatelom warunki życia porównywalne z europejskimi. Poniżej zamieszczamy kilka faktów dotyczących Polski i Zambii:

  • Wskaźnik zgonów matek podczas porodu: Zambia – 1:357; Polska – 1:33333
  • Zgony dzieci poniżej 5. roku życia: Zambia – 1:11; Polska – 1:200
  • Średnia długość życia: Zambia – 57 lat, Polska – 77 lat
  • Rozpowszechnienie wirusa HIV: Zambia – 12,7%; Polska – <0,1%

(źródło: Światowa Organizacja Zdrowia – www.who.int)

 

Podpisana w dniu 1 października 2014 r. deklaracja o współpracy pomiędzy Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie a Szpitalem im. Kard. Adama Kozłowieckiego SJ w Lusace w Zambii idealnie wpisuje się w problem związany z leczeniem chorób tropikalnych w Polsce, ze względu na fakt, iż europejskim szpitalom wciąż brakuje doświadczenia pod względem diagnostyki i leczenia takich przypadków. Różne są także przyczyny zachorowań na choroby takie jak chociażby niewydolność nerek czy zapalenie wątroby typu C. Wymiana doświadczeń pod tym względem niewątpliwie przyniesie korzyści obu placówkom.

Podpisana deklaracja o współpracy nie nakłada na Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie zobowiązań finansowych. W ramach współpracy będą organizowane m.in. programy wymiany personelu, co będzie stanowić ogromną pomoc dla zambijskiej placówki, oferując tamtejszym lekarzom możliwość podniesienia swoich kwalifikacji. Każda pomoc jest dla Szpitala im. Kard. Kozłowieckiego niezmiernie ważna, jego personel jest otwarty na wszelką współpracę i gotowy uczyć się od swoich kolegów z Podkarpacia. Ponadto obie placówki będą się nawzajem dzielić doświadczeniem oraz zyskają dostęp do konsultacji medycznych. Władze Szpitala im. Kard. Kozłowieckiego wiążą duże nadzieje w związku z nawiązaną współpracą z podkarpacką placówką, ponieważ od początku funkcjonowania szpitala poszukują wsparcia z zagranicy.

Poniżej zamieszczamy list nadesłany przez s. Matildę Mubanga, Narodową Koordynatorkę ds. Zdrowia, która podczas uroczystego podpisania deklaracji o współpracy reprezentowała Konferencję Episkopatu Zambii. Delegacja reprezentująca Szpital im. Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ przybyła do Polski na zaproszenie Fundacji „Serce bez granic” z okazji obchodów VII Dni Kard. Kozłowieckiego.

 

 

Pozdrowienia z Zambii.

(…) Uroczystość podpisania to był dla nas bardzo szczególny moment i czekamy na rozwój działań pomiędzy szpitalami. Dziękujemy Bogu, który to wszystko umożliwił. To naprawdę było dla nas błogosławieństwo.

Ponownie chciałam podziękować całej drużynie za zaproszenie i opiekę nad nami w Polsce. Czułyśmy się bardzo jak w domu, i czułyśmy się częścią tej wielkiej rodziny „Serca bez granic”. Będziemy zawsze wdzięczne.

(…) Dziękujemy.

Ciepłe pozdrowienia dla wszystkich. Niech Pan nadal Was błogosławi.

 

s. Matilda