Pani Maria Pawulska-Rasiej w Polsce. Przekazanie cennych pamiątek do Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ

Na warszawskim Ursynowie, w piękny jesienny dzień pijemy kawę w obecności Pani Marii Pawulskiej-Rasiej. W domowym zaciszu wsłuchujemy się we wspomnienia o Kardynale Kozłowieckim. Pani Maria podkreśla: „To był wspaniały człowiek, kapłan, Polak”.

Kiedy spotkali się w Afryce, była młodą dziewczyną, której brat był młodym ministrantem a zarazem przewodnikiem Ks. Adama Kozłowieckiego SJ po wioskach w Północnej Rodezji. Kardynał utrzymywał na początku kontakt z mamą Pani Marii, później z nią samą.

Jak się dowiedzieliśmy, Pani Maria od lat 60-tych XX w., wspólnie z koleżanką, dokumentowały materiały i wywiady z byłymi więźniami obozów hitlerowskich i sowieckich. Tysiące stron i setki metrów filmów czeka cały czas na publikację i zebranie w kolejny dokument, który będzie świadectwem tamtych okrutnych dni. Dla Muzeum i Fundacji Pani Maria w swoich zbiorach znajduje bardzo interesujące materiały…

Jeszcze niedawno, bo 15 maja 2014 r., w Warszawie Pani Maria Pawulska-Rasiej przekazała w darze Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” cenne eksponaty dotyczące Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ. Wśród pamiątek znalazło się m.in. pierwsze wydanie książki „Ucisk i strapienie” – wspomnień Księdza Kardynała z czasu pobytu w obozach koncentracyjnych. Wtedy w obecności Dyrektora Muzeum a zarazem Sekretarza Zarządu Fundacji, Pana Dariusza Bździkota, i Pana Romana Gurdaka oraz w obecności Pana Rafała Wieczyńskiego – reżysera filmu dokumentalnego o Kardynale, a także Pani Anny Jagodzińskiej – pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, około 60 dokumentów zostało przekazanych do Muzeum.

30 października 2014 r. członkowie Fundacji i Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ, reprezentowani przez Panią Katarzynę Cesarz i Pana Romana Gurdaka, w obecności Pana Rafała Wieczyńskiego, otrzymali kolejne dokumenty od Pani Marii, przebywającej na chwilę w Warszawie.

Zarząd Fundacji pragnie serdecznie podziękować Pani Marii Pawulskiej-Rasiej za okazaną życzliwość i przekazane do Muzeum tak cenne pamiątki, również rodzinne.

DSC02966

Maria Rasiej (Pawulska) – działaczka społeczna. Mieszka w New Jersey (USA). Urodziła się 8 grudnia 1926 r. we Lwowie. Po wojnie, w 1952 r., przybyła do Stanów Zjednoczonych. Córka Stanisława i Marii (Winiarz). Z mężem Kazimierzem Rasiejem mają piątkę dorosłych dzieci: Ryszarda, Jana, Andrzeja, Annę, Krystynę.

Ukończyła uczelnie: Northwestern Polytechnic University w Londynie (Wielka Brytania), 1950/52; Fairleigh Dickinson University – Teaneck (New Jersey), 1973/82, 1994. Pani Maria od lat jest działaczką społeczną. Działa na rzecz Towarzystwa św. Brata Alberta oraz pomaga dzieciom niepełnosprawnym. Zasiada w komitecie przyznawania Literackiej Nagrody im. Janusza Korczaka.

Prowadziła prace naukowe do książki autorstwa Allen’a Paul’a pt. „Katyń”. Jest aktywnym Członkiem Polskiego Instytutu Nauk i Sztuk w Ameryce (P.I.A.S.A.) oraz Fundacji Kościuszkowskiej.

Zna angielski, francuski i włoski. Jej hobby to historia, muzyka oraz teatr.

Informacje z Who’s Who in Polish America: http://www.poles.org/db/R_names/RasiejPawulska_M.html

op. K. Cesarz