Po raz pierwszy ,,Ucisk i strapienie” w języku niemieckim

Ucisk i cierpienie po niemiecku monachium 20160604_175629

Fundacja im. Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego ,,Serce bez granic” serdecznie zaprasza mieszkańców Monachium i okolic  na promocję książki  pt.,, Ucisk i strapienie” autorstwa Kard. Adama Kozłowieckiego SJ. Książka dla przypomnienia została napisana po wyzwoleniu obozu na podstawie zebranych materiałów archiwalnych i dobrej pamięci autora, który każdy dzień  od wybuchu wojny w 1939 r. opisuje do wyzwolenia w 1945 roku.

Kard. Adam Kozłowiecki SJ były więzień, tylko jak wspomina za poglądy  i za to, że był kapłanem, został aresztowany na początku  II wojny światowej  przez Niemców najpierw  przetrzymywany na ul. Montelupich w Krakowie, później w Wiśniczu a następnie w Auschwitz i Dachau. Wojnę przeżył  w duchu miłości i przebaczenia, wyznając, że nienawiść jest bezsensowna i tylko wszystko burzy, niszczy i rujnuje. Miłość  tworzy, buduje szkoły sierocińce i kościoły. Jako więzień o numerze  w Auschwitz 1006 i Dachau 22187, niemieckich obozach, nazistowskich obozach zagłady, dawał wielu  współbraciom świadectwo wiary, nadziei i miłości.  Godzinami modlił się za swoich oprawców i prześladowców. Po wojnie wielokrotnie powtarzał i wybaczał, mówiąc, że jesteśmy braćmi tego samego Boga Ojca.

Promocja książki ,,Ucisk i strapienie” w Polsce miała swoje trzy edycje -wydania w języku polskim w  1967, 1995 i 2008. W 2016 po raz pierwszy została przetłumaczona i  opublikowana w języku niemieckim. Promocja tej książki w Polsce, nastąpiła podczas Rady Programowej Fundacji im. Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego ,, Serce bez granic” w dniu 5 czerwca 2016 r. w Sandomierzu. W Monachium odbędzie się ona z udziałem  przedstawicieli wydawcy oraz Członków Rady Programowej p. Genowefy Bialkovski, odpowiedzialnej za reprezentowanie Fundacji w krajach niemieckojęzycznych i ks. dr hab. S.Cieślaka SJ z Krakowa. Podczas promocji książki 11 czerwca o godzinie 16.00  w księgarni na ul. Frauenplatz 14 a, będzie też można m.in. usłyszeć życiorys, który wygłosi ks. dr hab. Stanisław Cieślak SJ.

Serdecznie zapraszamy.

Kustosz Muzeum K. Cesarz