«

»

gru 14

Rodzinie i Bliskim wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci Śp. Gustawa Hadyny

Gustaw Hadyna, znakomity artysta, rzeźbiarz. Informację o jego śmierci przekazał nam syn Stanisław Hadyna.

Zmarł autor monumentalnych rzeźb w tym Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ i statuetki ,, Serce bez granic” przyznawanej zasłużonym na rzecz misji .

Rodzinie i Bliskim wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci

Męża,Taty, Ojca, Dziadka

Śp. Gustawa Hadyny

składają
Prezes bp Edward Frankowski z Zarządem

Fundacji im. ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego

,,Serce Bez Granic”

oraz

Bogdan Romaniuk  Dyrektor Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ

w Hucie Komorowskiej wraz z Pracownikami i  Ks. Danielem Korycińskim Dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Sandomierskiej

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci!

Pogrzeb odbędzie się w środę 15 grudnia 2021 r. o godzinie 13.30 w Kościele Parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ćmielowie ( diecezja sandomierska w dekanacie Ożarów) ul. Ostrowieckiej 36, 27-440 Ćmielów

Gustaw Hadyna urodził się w 1946 roku w Woli Grójeckiej. Ukończył Liceum Plastyczne w Lublinie, następnie Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1977 r. Był autorem monumentalnych rzeźb o tematyce patriotycznej, lecz również małych form przestrzennych, pomników, popiersi, medali. Zaprojektował m.in. – wspólnie z Jerzym Fronczykiem – Pomnik-Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie oraz pomnik poświęcony „Jędrusiom” w Bogorii. Zrealizował pomnik Batalionów Chłopskich na rynku w Opatowie oraz na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, a także pomniki Janusza Korczaka w Kielcach, Zawiszy Czarnego w Garbowie, Piotra Ściegiennego w Lublinie, a także Triadę Temidy na gmachu sądu w Piotrkowie Trybunalskim.

Po studiach artysta nie został w stolicy, lecz wrócił do swojej rodzinnej miejscowości, która go inspiruje. W listopadzie 2019 roku został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. W rozmowie z Radiem Kielce podkreślił wówczas znaczenie dla swojej twórczości miejsca, skąd pochodzi. Jak zaznaczył – osoba z prowincji ma małe szanse, aby w Warszawie czy Krakowie znaleźć odpowiednie miejsce na pracownię. – Jest to albo strych, albo piwnica. Jak w takich warunkach cokolwiek wyrzeźbić? – pytał Gustaw Hadyna. Mówił jednocześnie, że w rodzinnej Woli Grójeckiej znajduje inspiracje. – Wracając do swojego rodzinnego środowiska, wracasz do swojego podglebia kulturowego i to ci daje pewne inspiracje, siły do działania, pewne skojarzenia – dodał.

Gustaw Hadyna wykonał cykl rzeźbionych portretów wybitnych Polaków: Tadeusza Kościuszki, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Juliusza Słowackiego, Jana Kochanowskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Karola Lipińskiego, Mikołaja Reja, Władysława Hasiora, Władysława Orkana, Wincentego Burka. Rzeźby Gustawa Hadyny zdobią dziedziniec X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

W latach 2003-2006 był dyrektorem BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim. W listopadzie 2019 roku został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Artysta-rzeźbiarz mieszkał w Woli Grójeckiej koło Ćmielowa.